Tonkinese Kedisi

  • 17 Ocak 2017
  • 279 kez görüntülendi.
Tonkinese Kedisi

Tonkinese Kedisi

 Tonkinese kedisi, Siyam ile Burmese kedilerinin çiftleştirilmesi sonucu üretilen bir kedi cinsidir.  1960’ların başında tanınmaya başlamıştır. İsmin kaynağı  Güney Çin ve Kuzey Vietnam ararında bulunan Tonkin körfezinden esinlenilmiştir.

tonkinese kedisi

tonkinese kedisi

Özellikleri

Tonkinese kedilerinin genelde orta boy bir vücutları vardır. 3-8 kg ağırlığında olurlar. Kulakları  geniş ve yukarıya doğru uzundur. İnce seslidirler. Birbirine çok yakın gözleri vardır. Mavi, yeşil ve kahverengi gözleri dikkat çekicidir. Vücut yapıları siyam ırkından, güzel görüntüleri ise Burmese’lerden gelir. Tüyleri ve gözlerinin parlaklığıyla eşsiz bir güzelliğe sahip olan bu kediler mavi, krem ve gümüş renkte olurlar.

Bakımı

Tonkinese kedisi orta uzunluktaki tüyleri ile haftada 1 ila 2 kez taranmaya ihtiyaç duymaktadır. Banyo nadiren gereklidir.Diş eti hastalıklarına karşı dişleri mutlaka fırçalanmalıdır. Tırnakları ise iki haftada bir kesilmelidir. Diğer kedilerden bulaşabilecek hastalıklardan, köpek ve diğer hayvanların saldırılarından korunmalıdır. Genetik pek çok hastalığı da bünyesinde taşımaktadır.

Kendilerine yakın ve saygılı davranan çocuklarla vakit geçirmeyi ve oynamayı, ilgiyi ve yakalama oyununu çok sever. Sahiplerine karşı çok ilgili ve gayet sadık kedilerdir. Ancak son derece de duygusallardır. Yalnız kalmayı ve terkedilmeyi hiç sevmezler. Sahibinin eve gelmesinden sonra onunla konuşmasını bekleyen tek kedi ırkıdır denilebilir. Tonkinese, sizin onunla arkadaş hatta dost olmanızı ister. Zamanının hepsini cömertçe sizinle geçirmek ister.

 

tonkinese kedisi

tonkinese kedisi

 

Tonkineselerin beslenmelerine özen gösterilmesi ve uygun miktarlarda zamanında beslenmesi oldukça önemlidir. Hareketli ve aktif oldukları için çok kolay acıkabilirler, fazlasıyla da iştahlı olabilirler. Kendi cinslerine ve yaşlarına uygun mamalarla beslenmeleri tüylerinin parlak görünmesi ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için çok önemlidir.

 

Akıllı ve sevgi dolu tonkinese kedisi, aile ortamına oldukça uygundur. Orta uzunluktaki tüylerinin fırçalanmasından hoşlanırken ayrıca onunla top, yumak vb. objelerle oynanması da onu mutlu edecektir. Sosyal bir ırk olan bu kedi cinsi özellikle gözleri ve tüylerinin güzelliğiyle dikkat çeken güzel bir kedidir. İyi bir bakımla yaklaşık 15 yıl yaşayan tonkinese kedileri, vücuduna oranla daha koyu renkte olan kuyruklarıyla da farklı bir yapıya sahiptir.

 

Bir önceki yazımız olan Burmilla Kedisi başlıklı makalemizde Burmilla Kedisi, kedi cinsi ve kedi cinsleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Leyla dedi ki:

    Eğer kedi isteyen bir çocuğunuz varsa Tonkinese kedisi tam aradığınız kedi cinsi. Hem kolay bakılabiliyor, hem uysal hem de çok oyuncu. Evinizin yeni maskotu olacaktır.

BİR YORUM YAZ