Somali Kedisi

  • 31 Ocak 2017
  • 323 kez görüntülendi.
Somali Kedisi

Somali Kedisi

Somali Kedisi

Somali kedisi, 1960′ ların Absysnian ırkı kedileriyle genel anlamda benzerlik gösterir. Bu nedenle ırkın uzun tüy İran kedisiyle karışarak ortaya çıktığı iddia edilse dahi kendine has özelliklerinin belirlenmesini sağlayan araştırmalarda, bu kedi ırkının uzun tüy genleri taşıdığı gibi kısa tüy genleri de taşıdığı kanıtlanmıştır.

somali kedisi

somali kedisi

Özellikleri

 

Somali kedisi, küçük sevimli kafasasıyla ve biçimli bir burnuyla oldukça sevimlidir. Kulakları ise dik ve sevimlidir. Badem gözleri geniş ve bakışları anlamlıdır. Her iki gözünün etrafı siyah çizgilerle çevrilidir. Bu çizgiler genelde kulaklara doğru devam etmektedir. Bacakları incedir ancak kuvvetlidir. Kaburga kemikleri gelişmiş ve oturmuştur. Patileri küçük ve ovaldir. Kulaklarındaki tüyleri ise püskül gibidir.

somali kedisi

somali kedisi

Bakımı

 

 Somali kedisi orta uzunluktaki tüyleri nedeniyle haftada 1 veya 2 kez taranması ya da fırçalanması yeterli olacaktır. Banyo ise nadiren gereklidir. Tırnakları üç haftada bir kesilerek kısaltılmalıdır.  Somali kedileri hayatlarını çok hareketli yaşarlar. Yükseklere tırmanmakta, zıplamakta üstlerine yoktur denilebilir. Sonsuz ve canlı bir enerjileri vardır. Çok zeki ve akıllı kedilerdir. Oyun oynamaya bayılırlar. İnsanlara ve çevreye çok kolay adapte olurlar ve uyum içinde yaşarlar. Ancak çocuklarla çok kolay anlaşamazlar ve bu konuda dikkatli olunması gereklidir. Egzotik görüntüleriyle çok beğenilen bu kediler her ne kadar duygusal olsalar da diğer kedi ırklarından daha az sahiplenicidirler. Apartman hayatına hemen uyum sağlayamazlar. Büyük alanlara ve açık alanlara ihtiyaç duyarlar.

Çok iyi bir avcıdırlar. Genetik pek çok rahatsızlığa yatkın olan bu ırklar, çok aşırı soğuk havalara karşı dayanıksız yapıdadır. Bu konuda genetik faktörlerin etken olduğu düşünülür. Sıcak yerlerde ve köşelerde çok uzun zaman geçirerek uyumayı çok severler. Yemek yemeye çok düşkün oldukları için mama kaplarını asla dolu göremezsiniz. Ancak bu noktada gelişebilecek olan obezite sorunları için dikkatli olunmalıdır. Somali kedileri çok sevecendir ancak kucak kedisi diye tabir edilen türden değillerdir, onları sadece kendileri istedikleri zaman kucaklayabilirsiniz. Sizi sürekli dinleyecek bir ırk değildir ve kafasına koyduğunu yapma eğiliminde olan afacan bir kedidir. Somali ırkı kediler sağlıklı yaşam sürdüklerinde 15 yıl yaşayabilirler.

 

 

kedi cinsleri, kedi videoları, kedi isimleri, kedi cinsi, kedi sesi, kedi türleri

 

Bir önceki yazımız olan Fars Kedisi başlıklı makalemizde fars kedisi, kedi cinsleri ve kedi ırkları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Yadigar dedi ki:

    Somali kedisi çok şirin, sıcak ve samimi bir kedi cinsidir. Sıcak iklimden geldiği için sıcak ortam sever. Eğer o isterse kendini sevdirir. O yüzden onun kurallarına göre yaşamanız gereklidir.

BİR YORUM YAZ