Siyam Kedisi

 • 15 Ocak 2017
 • 314 kez görüntülendi.
Siyam Kedisi

Siyam Kedisi

siyam kedisi

Siyam kedisi  kedi cinsleri arasından en çok sevilen ve en çok beslenen kedi ırklarından biridir. İsimlerini siyam ( bugünkü Tayland ) bölgesinden alırken 14 – 18. yüzyıllarda yazılmış bir  Tamra Maew  isimli kedi şiirleri kitabında bu kedi cinsinin ismine rastlanmıştır. Eski Asya efsanelerine göre ise siyam kedilerinin dünyada ilk keşfedilmesi, 1878 yılında siyam elçisinin  ABD’ ye bu kedileri götürmesi ile ortaya çıkmış ve 1950’li ve 1960’lı yıllarda da popüler olmaya başlamıştır.

Eski ve Modern siyam olarak iki farklı türe sahip olan bu cinsin Modern türü daha popülerdir. Mavi ve badem şeklindeki gözleri ile ön plana çıkan dikkat çekici bir görünüme sahip kedilerdir.

Özellikleri

siyam kedisi

siyam kedisi

Siyam kedilerinin en belirgin  özelliği tüylerinin yapısıdır. Kısa tüylüdürler. Büyüdükçe krem rengi olan tüylerinin yerine kafada ve ayaklarda koyu renkli tüyler çıkar. Erkekleri 60, dişileri ise 55 cm boyuna ulaşmaktadır. Erkek kediler 4- 9 ağırlığında olurken  dişi kediler ise  3-5 kg  ağırlığındadır. Siyam kedisi narin ancak atletik ve dinamik bir vücut yapısına sahiptir.

 

Bu kediler, sosyal ve dışa dönük hayvanlardır. Diğer kedilerle olduğu kadar insanlarla da çok iyi iletişim kurarlar. Tırmalama  ile yaralaması çok nadirdir. Evinizde sahiplenmek için ideal bir ırktır. Ayrıca devamlı ilgi bekleyen bir ırk olurken oldukça oyuncu ve hareketlidir. Evde çok fazla yalnız kalmak istemezler. Kalabalıktan çekinmez ve çocuklarla iyi iletişim kurarlar.

Hastalıkları Ve Ortalama Yaşam Süresi

Siyam kedilerinin dikkatli olması gereken bir kaç hastalık vardır. Başta gingivit ve karaciğerin zarar görüp işlevsiz hale gelmesine neden olan amiloidosis hastalıkları bulunmaktadır. Bu ırkta sıklıkla tümoral  oluşumlara da rastlanmaktadır. Siyam kedisi ortalama  12 yıl yaşamaktadır. Diğer kedi ırklarına oranla daha kısa yaşam süresine sahiptirler. Nadirde olsa iyi bir bakımla birlikte  15 yılın üzerinde de yaşayabilen kediler bulunmaktadır.

siyam kedisi

siyam kedisi

Bakım

Siyam kedileri çok fazla detaylı bir günlük bakım istemezler. Nadiren tüylerinin temizlenmesi gerekmektedir. Haftada 2 defa tüylerinin taranması esasen deri ve tüy yapısının daha canlı ve sağlıklı olmasını destekleyecektir. Bu  bakımlar ise tüyler kısa olduğu için dikkatli ve nazik yapılmalıdır.

Renkleri

Himalaya modeli; mavi; çikolata rengi; leylak rengi noktalı

Tüy Şekli

Kısa

Karakteri

Zeki, oldukça duygusal

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. A WordPress Commenter dedi ki:

  Hi, this is a comment.
  To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
  Commenter avatars come from Gravatar.

 2. Yurdanur dedi ki:

  Yazlık komşumuzda bir siyam kedisi var. Tüm yaz boyunca onun asaletini, gururunu, zarifliğini izleme şansım oluyor. Çok asil bir kedi. Kendini izletmeye bayılır, çok hızlı hareket eder ve çok zekidir.

BİR YORUM YAZ