Sfenks Kedisi

  • 02 Şubat 2017
  • 362 kez görüntülendi.
Sfenks Kedisi

Sfenks Kedisi

 

Tüysüz kediler, hayvanlar dünyasına aslında çeşitli nesillerde girmiştir. İlk tüysüz ırk, African Sand Dog, ikinci ise Chinese Crested Dog olmuştur. Sfenks kedisi de 1966 yılında tüysüz kedi ırkına katılmıştır. İlk olarak, 1960 yılında Kanada’da Toronto kentinde  normal bir kediden doğmuştur. Tahminen genetik bozukluğu olan bu kedi, tüysüz olarak dünyaya gelmiştir. Türün atası kabul edilen bu kedinin ırkının ismi Prune’dir. Daha sonra da bu tüysüz kedi başka kedi ırklarıyla çiftleştirilerek sfenks ırkı oluşmuştur. Aslında sfenks kedileri 3 cinse ayrılır.. Bunlardan ikisi Rus, biri de Kanada Sfenks’tir. Rus Sfenksleri, Peterbald ile Don Sphynx ismiyle bilinir. Görünüş itibariyle yine de tüm Sfenks kedileri birbirine çok fazla benzemektedir.

sfenks kedis

sfenks kedis

Özellikleri

 

Bu kediler  genel olarak sert ve kaslı görünürken vücutlarındaki tüyler yok denecek kadar azdır. Burun, kulak, patiler ve kuyruklarında çok ince tüyleri vardır. Tüysüz oldukları için diğer kedi çeşitlerinden daha çok sıcaklığa ihtiyaç duyarlar. Dokunulduğunda süet hissi uyandırırlar. Yuvarlak şekilde karın ve geniş göğüsleri vardır. Ayrıca çok kaslı bacakları ve minyon tırnakları bulunur. İnce ve uzun bir kuyrukları vardır. Yüzlerindeki gözlerine yakın yerleri çok  fazla kırışıktır. Sfenks kedisi çevik kasları sayesinde çok atak ve ani hareketlerde bulunabilirler. Refleksleri oldukça kuvvetlidir.

sfenks kedis

Tüysüz Kedi

Bakımı

 

Tüysüz bir ırk olsalar dahi onlar da aslında taranma ve tüy bakımına ihtiyaç duyarlar. En az haftada bir iki kez özel fırçalarla  taranmalıdırlar. Hassas derilerini özel losyonlar ile kesinlikle nemlendirmelisiniz. Haftalık olarak ılık bir banyo yaptırılmalıdır. Bebek şampuanları ya da özel nemlendirici şampuanlar banyolarında kullanılabilir. Günlük ve  haftalık olarak düzenli şekilde ağız bakımı ve kulak bakımı gereklidir. Tırnakları ise 2-3 haftada bir muntazam şekilde kesilmelidir. Aslında kedilerin kıyafet giymeleri pek tavsiye edilmez ancak sfenks kedisi için durum farklıdır. İnsanların üşüdüğü anda onlarında üşüme ihtimali çok yüksektir. Bu nedenle onlar için kıyafetler seçimi gerekli olmaktadır. Bu kediler genelde sahiplerine çok fazla düşkündür. Çevresindeki insanların sürekli ilgisini çekmek isterler ve onların kendilerini sevmesini ister. Veterinerler ve insanlar tarafından kolay tutulabilirler. İnsanlarla ve çocuklara çok iyi anlaşmaktadır.

Hatta bu özelliği nedeniyle terapi kedisi olarakta kullanılmaktadırlar. Evde yalnız kalmak onların çok fazla hoşuna gitmeyebilir. Evde yaramazlık yaparak size sürprizler hazırlayabilirler. Tüy dökmeyen bir kedi olarak çokça tercih edilirken kendisiyle düzenli olarak oyun oynamanızı ve ilgilenmenizi bekleyen Sfenksler, çok zeki ve bir o kadar da oyuncu kedilerdir. Onlara gösterdiğiniz ilgiyi fazlasıyla anlayacak ve buna misliyle karşılık verecektir. Sosyal yapısıyla köpeklerle dahi arkadaş olabilirler. Nazik, zeki ve saygılı bir kedi türü olan Sfenksler, obezite ve cilt sorunlarına yatkın olduğu için dikkatle takip edilmelidir. Sağlıklı ve dikkatli bir bakımla ortalama olarak 13-14 yıl yaşayabilirler.

 

 

kedi cinsleri, kedi videoları, kedi isimleri, kedi cinsi, kedi sesi, kedi türleri

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Singapur Kedisi başlıklı makalemizde kedi cinsi, kedi cinsleri ve kedi isimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Tuğba dedi ki:

    Sfenks kedisi tüysüz olmasına rağmen çok sevimli bir kedidir. Bir arkadaşımın Sfenks kedisi vardı. Çok oyuncu ve sıcak kanlıydı. Sanki her an gel beni sev der gibiydi.

BİR YORUM YAZ