Scottish Fold Kedisi

  • 22 Ocak 2017
  • 282 kez görüntülendi.
Scottish Fold Kedisi

Scottish Fold Kedisi

Scottish Fold Kedisi

Scottish Fold hakkında resmi kayıt ilk olarak 1966 yılında yapılmıştır. 1961 yılında ilk olarak İskoçya’da keşfedilen bu kedilerin annesi düz kulaklı babası da bilinmeyen bir ırktır. İlk kez William Ross adlı bir çiftçi tarafından keşfedilmiştir. Scottish Folk kedisi iskoç kedileri olarakta adlandırılmaktadır.

scottish fold kedisi

scottish fold kedisi

Özellikleri

 

Scottish Fold kedisi Bu kedi ırkının en bilinen özelliği içe doğru kıvrılmış olan küçük kulaklarıdır. Geniş kafaları olan bu kedilerin kafaları yuvarlaktır ve çeneleri çok kuvvetlidir.Yanakları hafif kavislidir ve kısa burunları vardır. Orta boyutta olan bu kedilerin geniş göğüsleri ve geniş omuzları vardır. Güçlü kaslara sahiptirler. Amerika’da en çok tercih edilen ilk on kedi arasındadır. Dokunulduğunda kadife hissi veren sık ve yoğun tüylere sahiptir.

scottish fold kedisi

scottish fold kedisi

Bakımı

 

Scottish Fold kedisi Bu kedi ırkında haftada iki defa tüylerin taranması gereklidir. Tüy tarama ve tırnak kesme gibi bakım işlemlerinin düzenli olması önemlidir. Mevsim değişiklikleri sürecinde tüy dökülmesi çok fazla şekilde görüldüğü için özellikle Mayıs ayı civarında tüyleri daha çok tarayarak ölü tüyleri ve tüy toplarını hem kendi sağlığınız hem de kedinizin sağlığı için toplayabilirsiniz. İki haftada bir tırnak kesimi yapılmasının yanında ayda bir kez mutlaka banyo yaptırılması muhakkak tavsiye edilmektedir.  Bu kedi türünde özellikle yavruluk olduğu zamanlarında diğer kediler gibi merdivene tırmanmak ya da tezgahtaki eşyaları yere atmak gibi hareketlerin aksine, oldukça sakin ve uysal bir şekilde davranmaktadır. Akıllı ve iyi huylu bir kedi olarak çok uysal ve oyuncudur. Kucağa alınmaktan her kedi gibi çok hoşlanmazlar ancak sahipleri ile birlikte oyun oynamayı ve zaman geçirmeyi çok severler. Atılan bir oyuncağı geri getirmekten de çok büyük zevk duyarlar. ; zeki, yumuşak başlı, sevecen ve kolayca aileye uyumlu olan kedilerdir. Genelde sessiz bir kedidir. Diğer hayvanlarla ve insanlarla çok iyi anlaşır. Konforlu ortamları genelde severler ancak hiç beklenmeyen şekilde iyi bir fare avcısı olabilirler. Hem evde hem de bahçede rahatlıkla yaşayabilir ancak yalnız kalmayı çok sevmezler. Çok sosyal ve atak bir kedi ırkıdır.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Ragdoll Kedisi başlıklı makalemizde kedi cinsi, kedi cinsleri ve kedi hastaliklari hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Aslıhan dedi ki:

    Scottish Kedisi biraz fazla ilgi ve bakım gerektiren bir kedi cinsidir. Uzun vakitler ayırmanız gerekecektir. Ama buna değecek bir kedi türüdür. Akıllı ve uyumlu olması sizin içinizdeki boşlukları dolduracak, vazgeçilmez dostunuz olacaktır.

BİR YORUM YAZ