Savannah Kedisi

  • 03 Şubat 2017
  • 261 kez görüntülendi.
Savannah Kedisi

Savannah Kedisi

 

Savannah kedisi,  esasen Afrika’nın savanlarından gelmektedir. Serval kedisi soyundan gelen bir ırk olan savannahların kökeni, Afrika yerlileri tarafından binlerce yıldır yetiştirilen vahşi bir kedi ırkına dayanmaktadır. Serval’in pek çok güzelliğini taşıyan savannahlar, evde beslenmeye daha ılımlı bir karaktere sahiptir. Afrika Serval kedisinin melezlenmesi ile elde edilmiş bir ırktır. Serval kedisinin vahşi güzelliği ve farklı vücut yapısıyla evcil kedilerin uyumlu karakterlerinin ürünü olan Savannah ırkı kendine has bir özellikle Eylül 2000’de TICA tarafından onaylanarak kabul edilmiştir. Uzun, atletik ve esnek vücut yapısı, vahşi kedileri andıran zarif hareketleriyle öne çıkan bu ırk ayrıca çarpıcı kürkleri ve yumuşak karakteriyle de kısa sürede ün kazanan Savannahlar nadir bulunan bir ırktır.

Savannah Kedisi

savannah kedisi

Özellikleri

 

Savannah kedisi, uzun ve ince yapılı olmasının yanı sıra kaslı bir yapıya da sahiptir. Ağız konveks bir şekilde çok keskin hatlı ve kavislidir. Çene yapısı çok güçlüdür ve burun ile birlikte vahşi bir görünüm sergiler. Gözleri oval ve badem şeklindedir. Göz renkleri ise yeşil, sarı, altın ya da karamel kahve gibi tüm renklerde olabilir. Her zaman başın üstünde dik ve simetrik duran kulakları dış olaylara karşı tetikte hareket eder. Bacakları uzun ama çok güçlüdür.kedi cinsleri, kedi videoları, kedi isimleri, kedi cinsi, kedi sesi, kedi türleri
Noktalı, tekir ve tek renkte olan Savannahların desenlerine göre farklı renkleri de olabilir.

savannah kedisi

savannah kedisi

Bakımı

 

Savannah kedisi, kedileri çok uzun tüylere sahip olmadıkları için haftada bir iki kez taranmaları gereklidir. Böylelikle derideki yağlar ve ölü kıllar da temizlenmiş olacaktır. Dişleri ise günlük temizlenmelidir ya da en azından haftada bir kez yapılmalıdır. Güzel ve değerli bir kedi ırkı olduğu için çalınma riski bulunur. Bazı ülkelerde ya da şehirlerde bu cins kedilere karşı bazı kanunlar bulunur. Bu nedenle ülkenizdeki kanunları göz önünde bulundurmanız gereklidir. Ayrıca son derece zeki, hareketli ve sosyal olan aktif kedilerdir. Ona ilgi gösterilmesini, öpülmeyi ve okşanmayı çok severler. Oldukça uyumlu olan bu kediler ev yaşamına uyumlu olurken diğer kedilerle ve çocuklarla ve en çokta sahipleriyle iyi anlaşırlar.Suyu sevmeleri ise en büyük özellikleridir.

Hatta siz istemeseniz dahi suyun içerisine girerek uzun süre kalırlar. Aileler için Savannah ırkı çok uygun bir seçimdir. Gün boyu evde olmuyorsanız ona bir arkadaş bulmanız iyi olacaktır. Çoğu Savannah köpeklerle dahi çok  iyi anlaşır. Ancak birbirlerine alışana ve birbirlerini tam olarak tanıyana kadar onları kontrolsüz bırakmamak her zaman için dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Siyam, Maine Coon, Ragdoll gibi kendisine karakter olarak çok benzeyen kedilerle çok iyi anlaşırlar. Bazı ev hayvanlarıyla da tehlikeli bir ilişkisi olur. Örneğin; savannah bir kediniz varsa evde kuş veya balık gibi hayvanlar bulundurmayın. Çünkü çok iyi bir avcıdır ve ne önlem alırsanız alın o her önlemi kolayca aşacaktır.

 

Savannah kedisi, iyi ve sağlıklı bir bakımla ortalama 14-15 yıl yaşayabilen, çevresiyle iyi ilişkiler kurabilen, ilgi görmeyi seven değerli bir kedi ırkıdır.

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Sfenks Kedisi başlıklı makalemizde kedi cinsi, kedi cinsleri ve kedi isimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Yıldız dedi ki:

    Savannah kedisi tam bir Afrika kaplanı gibidir. Kaslı yapısı, ani hareketleri her an diri duruşu günlük hayatınızı canlandıracaktır.

BİR YORUM YAZ