Nebelung Kedisi

  • 04 Şubat 2017
  • 278 kez görüntülendi.
Nebelung Kedisi

Nebelung Kedisi

 

Nebelung kedisi, Alman dilinde “sisli yaratık” anlamına gelmektedir. Parlayan gri-mavi tüyleri nedeniyle bu ismi almıştır. 1980 tarihinde siyah bir kedinin Angora kanı taşıyan ikisi dişi, biri erkek üç yavru doğurmasıyla bu ırkın hikayesi başlar. Bu yavrular ise siyah ve grinin altı farklı tonunda doğmuştur. İlk çiftin erkeğiyle bir dişi çiftleştirildiğinde kısa tüy ve püsküllü kuyruklu yeni bir ırk ortaya çıkmıştır. Bu yeni ırk 1987 yılında TICA kayıtlarına Nebelung adı ile alınmıştır.kedi cinsleri, kedi videoları, kedi isimleri, kedi cinsi, kedi sesi, kedi türleri

 

Özellikleri

 

Nebulung kedisi, uzun ve zarif vücuduyla Russian Blue ırkı gibi görünmektedir. Kalın ve parlak kürkü ile çok farklıdır. Yuvarlak gözlere ve küçük sevimli bir ağıza sahiptirler. Kulakları geniş ve dışarıya doğru hafif dönüktür. Russian Blue ırkına benzer tek renk tonlardaki parlak ve saten tüyleri dikkat çekicidir. Parlak yeşil ve sarı göz renkleri gözlemlenmektedir. Ortalama 6.5 kg ağırlığında olmaktadırlar.

nebelung kedisi

nebelung kedisi

Bakımı

 

Nebelung kedisi, uzun tüylere sahip olduğu için haftada en az  2 – 3 kez taranmalıdır. Diş eti hastalıklarına karşı dişleri haftada bir bile olsa mutlaka fırçalanmalıdır. Ayda bir ılık bir banyo yaptırılması tavsiye edilir. Yüksek yerlere tırmanmayı ve atlamayı çok severler. Sevecen, afacan, atak  ve zeki kedilerdir. Ev ortamına ve aile ortamına ayak uydurabilen en uysal kedi ırkları arasındadır. Enteresan şekilde musluktan su içmeyi ve atılan oyuncakları geri getirmeyi çok severler. Her ne kadar sessiz, uysal ve sevecen olsa da ilgi görmeyi çok önemsedikleri için onu görmezden gelirseniz canınızı yakmak için bunun bedelini ödetebilirler. Çocuklar  ve kedilerle anlaştığı için geniş aileler için mükemmel bir kedi ırkıdır. Nazik bir tarzda olan bir kedi olarak cam kenarında, kalorifer üzerinde, koltukların üstlerinde oturmayı çok severler ve aslında bu şekilde saatlerce sabit kalabilirler. Evde uzun süre yalnız kalabilen bu kedi ırkı yalnız eve geldiğinizde mutlaka onunla konuşmanızı ve ilgilenmenizi isterler. Onlarla vakit geçirmeniz ve onunla oyunlar oynamanız ilişkiniz için oldukça önemlidir. Sağlıklı bir ömür yaşadıklarında ve doğru beslendiklerinde 16-18 yıl yaşayabilirler.

nebelung kedisi

nebelung kedisi

Bir önceki yazımız olan Savannah Kedisi başlıklı makalemizde kedi cinsi, kedi cinsleri ve kedi isimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Cemre dedi ki:

    Masmavi gözleri, buğulu bakışları, sisli görüntüsü ile çok tatlı bir kedi cinsi Nebelung kedisi. Uysallığı ile evin en güvenilir üyesi olmaya layık bir kedi. Ama uzun tüylerini düşünürsek biraz bakım, ilgi ve zaman isteyecektir.

BİR YORUM YAZ