Munchkin Kedisi

  • 05 Şubat 2017
  • 306 kez görüntülendi.
Munchkin Kedisi

Munchkin Kedisi

 

Munchkin kedisi, doğal ortamda kendiliğinden yetişmiş evcil bir kedi ırkı olarak ilk kez 1930’lu yıllarında İngiltere’de görülmüştür. Daha sonra da 1950 tarihinde Rusya’da rastlanılan bu ırk en çok Amerika’nın Louisiana eyaletinde yaşamaktadır. Uzun yıllar boyunca genetik araştırmaları yapılan Munchkin ırkı Blackberry ve Toulouse’nin soyundan gelmektedir. Bu ırk TICA tarafından da tanınmıştır.

Munchkin Kedisi

munchkin kedisi

Özellikleri

 

Munchkin kedisi, dünyanın en kısa bacaklı kedisi olarak tıknaz ve tombul görünüşlü bir vücut yapısına sahiptir. Yuvarlak bir kafa yapısı bulunur. Sadece görünüm olarak American Shorthair’e benzerler. Gözleri orta büyüklükte ve tam yuvarlaktır. Tüm renklerde olabilirler. 2,5-4 kg ağırlığında olurlar. Çok fazla tüy döken bir cins değildir. Haftada 2-3 kez iyice taramak ve fırçalamak yeterlidir. Düzenli olarakta tırnak bakımları yapılmalı ayrıca genel temizliğine çok dikkat edilmelidir. Veteriner muayeneleri de kesinlikle aksatılmamalıdır.

Munchkin Kedisi

munchkin kedisi

Bakımı

 

Munchin kedisi bakımı çok kolay olan bir kedi ırkıdır. Tüyleri kısadır ve haftada bir kez düzenli şekilde taranması tüy bakımı için yeterlidir. Bunun yanı sıra her kedide olduğu gibi ırkına ve yaşına özel uygun mama ile beslemek bu kedilerin sağlığı için önemlidir. Ayrıca obezite sorunlarına karşı çok dikkatli olunması tavsiye edilmektedir. Haftada bir taranması ve ayda bir yıkanması normal rutin bakımlarıdır.  Bu kedi ırkı çok hareketlidir ve çok da oyuncudur. Zıplamaktan, hoplamaktan ve koşmaktan çok hoşlanırlar. Çok kolay eğitilebilir oluşu dikkat çeken bir diğer özelliğidir. Ev hayatına çok kolay adapte olabilen bu kediler, hem çocuklarla hem de diğer tüm hayvanlarla da çok kolay  ilişkiler kurabilirler. Munchkinlerin evdeki ilginç ve parlak eşyaları bir kenarda sonradan oynamak için zulalamak gibi ilginç huyları da vardır. Gayet başarılı avcılar olan bu kedi ırkı, kucağınıza uzanıp onları sevmenizi isteyen bir türdür. Çok fazla derecede hareketli olan bir kedi ırkı olması nedeniyle ev içerisinde bazı  yaramazlıklar yapması çok normaldir. Bu nedenle de evdeki eşyaların kırılmamasını istiyorsanız gerekli olan tüm tedbirleri almanızı önemle tavsiye ediyoruz. Çok ileri seviyedeki zekalarıyla ev içerisinde hiç tahmin edemeyeceğiniz şeyler yapması da mümkün olacaktır. Bu nedenle onu evde çok fazla yalnız bırakmamaya özen göstermelisiniz.

 

munchkin kedisi

munchkin kedisi

 

 

kedi cinsleri, kedi videoları, kedi isimleri, kedi cinsi, kedi sesi, kedi türleri

Bir önceki yazımız olan Nebelung Kedisi başlıklı makalemizde kedi cinsi, kedi cinsleri ve kedi isimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Nazlıhan dedi ki:

    Munchkin Kedisi kısacık bacakları ile çok sevimli. İnsanın sürekli onu okşayası sevesi geliyor. Özefllikle yanlış yaşayan insanlar için çok samimi bir ev arkadaşı olacaktır.

BİR YORUM YAZ