Mısır Mausu Kedisi

  • 02 Mart 2017
  • 373 kez görüntülendi.
Mısır Mausu Kedisi

Mısır Mausu Kedisi

 

Mısır mausu kedisi, çok eski evcil kedi türlerinden biridir. Antik Mısır döneminden bu yana var olduğunu ve insanların bu kedileri kutsal saydığını hepimiz biliyoruz. Mısır Mau’sunun kedi severler ile tanışması 1900’lerin başına dayanır. İtalya ve Fransa’daki kedi severler türün üremesinde oldukça önemli çalışmalar yapmış fakat İkinci Dünya Savaşı döneminde Mau’ların sayısı oldukça tükenmiştir ve tür neredeyse yok olma durumuna gelmiştir. Mau türü 1968 yılında ilk CFF tarafından tanınmıştır.

mısır mausu kedisi

mısır mausu kedisi

Özellikleri

 

Mısır mausu kedisi,  çok gelişmiş bir kas yapısına sahiptir. Vücut hatları ise orta boyutlardadır. Kendine has güzel benekleri onu farklı kılar. Ağırlığı 2,5 kilo ila 5 kilo arasında değişir. Pembe, dik ve geniş kulak yapıları vardır. Tıpkı bir bademe benzeyen geniş gözleri 18 aya kadar yeşil ve açık tonlardadır. 18 ayın üzerinde ise kedilerde göz rengi amber rengine döner.

mısır mausu kedisi

mısır mausu kedisi

Bakımı

 

Mısır mausu kedisi, rutin bakım isteyen bir ırktır. Haftada 2 kez fırçalamak gereklidir. Ayrıca ellerinizi tüylerinin arasında gezdirmeniz onların çok hoşlarına gidecektir. Bu ırk sevilmekten ve okşanmaktan büyük keyif duyar. Bu kediler genelde ördek avlarına götürülürler, avdan hoşlanırlar ve avcılık dürtülerini harekete geçiren oyunlar oynamaktan hoşlanırlar. Fakat bu yapıları onların sahiplerine bağlı olmadıkları anlamına gelmez. Sahiplerine çok sadık olan bu tür, sevgilerini ailesiyle cömertçe paylaşır ve yabancılara çok fazla ilgi göstermezler. Çok sesli bir kedi ırkı olmamakla birlikte sahiplerine bir şeylerin eksik olduğunu belirtmekten çekinmezler. İnsanlarla ve çevresiyle iletişim içine girdiklerinde kuyruklarını sallarlar, ayaklarını hareket ettirirler ve normal seslerinden daha farklı tonlarda sesler çıkartırlar. Oldukça canlı ve hareket etmeyi seven bir kedi cinsi olduğu için ev içerisinde sürekli olarak oyun ve top benzeri oyuncaklarla oynamak ister. Çocuklarla ve diğer hayvanlarla çok iyi bir iletişimleri olduğu için saldırgan ve sinirli davranışlar sergilemez. Karmaşık ve kalabalık  bir düzen içerisinde yer almayı çok sevmezler. Bu nedenle kalabalık ailelerden ve misafirlerinden pek hoşlanmayabilirler ve tenha bir köşeye gidebilirler. Ortalama olarak 13-16 yıl arası bir ömürleri olmaktadır.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Mavi Rus Kedisi başlıklı makalemizde kedi cinsi, kedi cinsleri ve kedi hastaliklari hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hilal dedi ki:

    Mıısr mausu kedisi atlatik yapısı, sık tüyleri ile çok hareketli bir kedidir. Çok sadık bir kişiliği vardır. Her an yanımızda bize bağlı olarak yaşamını sürdürür. Ayrıca çocuklu evlerin en önemli üyesi olmaya hazırdırlar. Haftada iki gün bakım yapılması yeterli olacaktır.

BİR YORUM YAZ