Mavi Rus Kedisi

  • 01 Mart 2017
  • 372 kez görüntülendi.
Mavi Rus Kedisi

Mavi Rus Kedisi

 

Mavi Rus kedisi, Rusya’nın batısında, Arhangelsk bölgesinden gelen bir ırktır. Bu kedi ırkının ilk tanınması deniz ticareti yapan denizciler tarafından olmuştur.  İlk 1860’larda Kuzey Avrupa’da ortaya çıkan ve 2. Dünya Savaşı sonrasında İskandinavya ve İngiltere’ye, oradan da Amerika’ya gelen mavi ruslar, çok güzel ve tatlı bir kedi olması nedeniyle Kuzey Amerika ve Avrupa’da geniş kitleler tarafından da benimsenmiştir. Mavi Rus’lar daha çok Rusya’da ve bu civarda yaşamaktadırlar. Ülkemizde ise az da olsa bulunmaktadırlar.

mavi rus kedisi

mavi rus kedisi

Özellikleri

 

 Mavi Rus kedisi, duruşlarıyla oldukça zariftir. İnce, kemikli ve dinamik bir vücut yapıları vardır. Kas yapıları da çok gelişmiştir. Bacakları ince ve uzundur. Patileri de yuvarlak ve küçüktür. Kuyrukları ise uç noktaya doğru giderek incelir. Parlak mavi tüyleri ve kafa üstü tüyleri gümüş rengi görünüşü ile ayrı bir güzelliğe sahiptir.

mavi rus kedisi

mavi rus kedisi

Bakımı

 

Mavi Rus kedisi,  çift katlı tüylere sahiptir. Kıs ama ipeksi tüyleri yoğundurlar.Tüyleri gövdesinde kabarık durur  ve incedirler.Bu kedinin tüyleri onları dik tutacak tarzda hafta 2-3 kez fırçalanmalıdır. Uysal ama bağımsız bir yapıya sahiptirler. Sevdikleri insanlar etrafında çok uysal, oyuncu ve sevecendirler. Aktif kedilerdir fakat diğer kedilerle kıyaslarsak onlara sakin kediler denilebilir. Fazla kalabalık ortamlarda olmak istemezler. Kişiye sevgi ve meraklarını çok rahat bir şekilde gösterebilirler. Bir şeyleri kovalamak ve yakalamak onların en sevdiği iştir. Ters ağız yapısı ile şaşırtıcı şekilde sürekli gülümser halledirler. Eğitimi oldukça basit olan bu kedilerin verdiğiniz komutları anlaması uzun sürmez. Çocuklarla çok iyi geçinirler. Mamalarını sürekli düzenli şekilde ve saatlerde yemek isterler. Kumlarının da her gün yenilenmesi onları çok mutlu edecektir. Sürekli ilgi beklemezler ama sahipleriyle oynamak ve kucaklarında uyumak onları mutlu eder. Atlama ve zıplamayı sever ancak onları evde bırakıp gittiğinizde böyle bir sürprizle kolay kolay karşılaşmazsınız ancak çok acıkması veya suyunun bitmesi gibi onu sıkıntıya sokacak durumlar buna neden olabilir. Dost canlısı, uysal, zeki ve sevecen olan mavi ruslar, 10-15 yıl arası bir yaşam süresine sahiptirler.

 

 

Bir önceki yazımız olan Manx Kedisi başlıklı makalemizde kedi cinsi, kedi cinsleri ve kedi hastaliklari hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Sinem dedi ki:

    Mavi Rus Kedisi dinamik yapısı, ince uzun bacakları, güçlü kas yapısı ile dikkatleri üzerine çeker. Çok hareketli ve oyuncu bir kedidir. Sık ve ince tüyleri kısa olduğu için bakımı çok kolaydır. Her ortama uyum sağlama özelliğinden dolayı yanınızdan hiç ayırmasanız yeridir.

BİR YORUM YAZ