Manx Kedisi

  • 28 Şubat 2017
  • 295 kez görüntülendi.
Manx Kedisi

Manx Kedisi

 

Manx kedisi, kuyruksuz kedi cinslerinden biri olarak ponponu andıran kuyrukları ile tanınırlar. Bu kedi ırkı isimlerini İngiltere’deki Man Ada‘sından alır. Kökeni ise 1700’lü yıllara kadar uzanır.

manx kedisi

manx kedisi

Özellikleri

 

Manx kedisi, uzun ve kısa tüylü çeşitleri ile tanınırlar. Kısa ve kalın tüylerden meydana gelen alt tabaka ile uzun ve kaba tüylerden meydana gelen üst koruma tabakasına sahiptirler. Genelde orta boyda, yuvarlak bir vücutları vardır. Arka ayakları ise ön ayaklarından daha uzundur. Omuzları epey kaslıdır. Kafası yuvarlak, yanak kemikleri de oldukça gelişmiştir. Gözleri geniş ve yuvarlak bir yapıdadır ve orta boydaki burnuna hafif bir açıyla yer alır.Kedi renklerinin aksine bu kedi ırkı çikolata rengi, lavanta rengi, himalaya modeli ya da bu renklerin beyazla karışımı hariç herhangi bir renk ya da desenlerde görülebilir.

manx kedisi

manx kedisi

Bakımı

 

Manx kedisi, güzel ve ipeksi tüyleri ile bakımı kolay olan bie ırktır. Haftalık 2-3 kez tarama ve fırçalama ölü tüylerden arındırmaya yeterlidir. Banyo nadiren olurken iki haftada bir tırnak kesimi gereklidir. Manx kedilerinin sahiplerine çok bağlı olduğu bilinirken çok  güçlü bir bağ kurmayı başarırlar. Suyu çok severler ve oyun oynamak ise onlar için bir tutkudur. Öğrenme yetileri oldukça kuvvetleridir.. Manx kedisinin yetiştirilmesinin zor olmasına rağmen çok sevilmesinin en güçlü nedeni size çok iyi bir arkadaş olmasıdır. Evdeki diğer evcil hayvanlarla dahi çok yakından ve çok kısa zamanda anlaşabilir. Ayrıca bu kediler adeta birer fare avcısıdır. Kendi kökeninden gelen bu avcılık içgüdüsünü sonuna kadar da yaşar ve yaşatırlar.

Genel anlamda sessiz  ve soğukkanlılardır. Çok anlayışlı, duygusal ve çabuk öğrenen bir ırktır. Kucakta yatmayı çok severler. Son derecede zeki ve oyuncu olan bu kedilerin en sevdikleri aktivitelerden birisi de tırmanmaktır. Evdeki kitaplık, buzdolabı ve hatta duvarda olan asılı tablolar dahi, onlar için tırmanması gereken yüksek hedeflerdir. Normal yaşam süreleri 8 ila 14 yıl arasındadır. Suyu seven, eğitmesi ve anlaması çok kolay olan, uzun süre yanınızda kalacak bir arkadaş arıyorsanız Manx ideal bir seçim olacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Maine Coon Kedisi başlıklı makalemizde kedi cinsi, kedi cinsleri ve kedi hastaliklari hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Fikriye dedi ki:

    Manx kedisi kuyruksuz kedi cinslerindendir. Kısa ve kalın tüyleri vardır. Çok sevecen bir yapısı vardır, evdeki herkesle çok samimi olur ve türlü türlü oyunlar yapar. Çok zeki ve hemen uyum sağlayan bir yapısı olduğundan en yakın arkadaşınız olacaktır.

BİR YORUM YAZ