Maine Coon Kedisi

  • 27 Şubat 2017
  • 318 kez görüntülendi.
Maine Coon Kedisi

Maine Coon Kedisi

 

Maine coon kedisi, Amerika’nın yerli türlerinden biri olarak kabul edilir. Nereden geldikleri ise belirsizdir. Bir efsaneye göre de rakunla vahşi kedinin ciftleşmesiyle ortaya çıkmış, pek çok insan tarafından da Norveç orman kedisine benzetilmektedir. 1950’lili yıllarda tür neredeyse yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Bugün ise, dünyanın en büyük kedilerinden biri olarak kabul edilir.

maine coon kedisi

maine coon kedisi

Özellikleri

 

 Maine coon kedisi, sert ve soğuk iklime adapte olacak şekilde yaratılan Maine’lerin pürüzsüz, kalın ve uzun tüyleri onları soğuk havalardan korur. İri ve kaslı bir vücuda sahiptir. Siyah, tekir, gümüş gibi pek çok farklı renk ve desende olabilen tüyleri çok güzel ve dikkat çekicidir.

maine coon kedisi

maine coon kedisi

Bakımı

 

Maine coon kedisi, günlük bakıma ihtiyaç duymaktadır. Sık ve gür tüylerinin birbirine dolanmaması için her gün taranmalı veya mutlaka fırçalanmalıdır. İyi huylu ve nazik Maine pek çok  yaşam tarzı ve kişiliğe anında uyum sağlar. İnsanlarla birlikte vakit geçirmekten çok büyük keyif alır. Dikkatini çeken her şeye karşı çok fazla ilgilidir. Bu yönünü öne çıkarabilecek oyunları bu nedenle çok fazla sever. Tipik bir kucak kedisi değildir ancak size yakın olmayı da sever. Avcılık iç güdüsü çok fazladır ve bir fare avcısı da demek yanlış olmaz. Büyük pençeleri ile kapma yetileri çok gelişmiştir. Yumuşak ses tonuyla size istediğini yaptırabilir. Suyla oynamayı da çok severler. Çok uysal ve zeki bir kedi olarak ailelere uygun bir kedi cinsidir. Bolca koşup yürüyebileceği geniş alanlarda çok fazla rahat ederler.

Böyle yerlerde top oynamayı, atlamayı ve zıplamayı isterler. Beslenmesi yeterli düzeyde kontrol altında tutulmazsa aşırı şekilde kilo alabilirler. Özellikle de kısırlaştırıldıktan sonra aşırı kilo alma yönünde meğillidirler. Uygun bir diyet ve egzersiz programı onun için  mutlaka şarttır. Maine Coon ırkı kediler kolay kolay sinirlenmez ve  tırmalamaz. Kavga etmeyi çok fazla sevmezler. Dost canlısı, zeki, sessiz ve güvenilir bir kedi ırkıdır. İnsanlara bağlılığı ve sadakati ile sahiplerini asla bırakmazlar. Sağlıklı yaşam ve düzenli beslenme önerileri ile 12-16 yıl arası yaşayabilirler.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Laperm Kedisi başlıklı makalemizde kedi cinsi, kedi cinsleri ve kedi hastaliklari hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Firdevs dedi ki:

    Maine Coon kedisi iri ve kaslı yapısı olmasına rağmen çok hareketli ve cana yakındır. Tek dezavantajı hergün bakım yapmak gerekecek olmasıdır. Tüylerinin uzun ve sıkı olmasından dolayı sık sık taranması gerekecektir.

BİR YORUM YAZ