Laperm Kedisi

  • 26 Şubat 2017
  • 314 kez görüntülendi.
Laperm Kedisi

Laperm Kedisi

 

Laperm kedisi, Kuzey Amerika’da ortaya çıkmıştır. Kuzey Amerika’da gri bir tekir anneden doğan altı yavrudan biri tamamen tüysüz olarak dünyaya gelirken 1982 yılında doğan ve diğer yavrulara benzemeyen bu yavrunun altı hafa sonra kıvırcık tüyleri çıkmaya başladı. 5 yıl boyunca bu çiftlikte çoğalmakta olan bu kediler uzmanlar tarafından incelemeye alındılar ve yeni bir ırk olduklarına karar verildi. Böylelikle bu kedilere dalgalı anlamına gelen Laperm ismi verilmiş oldu.

Laperm Kedisi

Laperm Kedisi

Özellikleri

 

Laperm kedisi, tüyleriyle dikkat çekerken kıvırcık tüyleriyle tanımlanan bir ırktır. Kafa yapısı da orta boyutlarda ve yuvarlaktır. Kaşları kavisli, burnu orta genişlikte, kulakları ise her zaman dik ve geniştir. Gözleri badem şeklinde ve orta büyüklüktedir. Göz renkleri de tüyleri ile uyumlu değildir. Ayakları yuvarlak ve kemiklidir. Oldukça yumuşak ve parlak tüylere sahip olan bu kedilerin, vücutlarındaki en uzun ve en kıvırcık tüyleri genelde boyun ve kulak kısımlarındadır. Genel olarak tüm vücudunu saran bu koruyucu tüyler kalın ve ağır olmasıyla kedilere gösterişli bir görünüm kazandırır. Bu kedilerin yavruları ilk dört ayda tüysüzdür. Tüylü doğan yavrularda ise doğduklarında dalgalı tüyleri hemen anlaşılır. Asla dökülmeyen kıvırcık tüyleri bu kediye olan ilgiyi arttırmaktadır.

Laperm Kedisi

laperm kedisi

Bakımı

 

 Laperm kedisi, bakımı kolay olan bir kedi ırkıdır. Tüylerinin bakımı zahmetsiz olmakla birlikte kıvırcık tüyler birbirlerini tuttuğu için kolay kolay dökülmezler. Günlük yapılan fırçalamalar yeterlidir. Ayda bir yıkadıktan sonra tüyleri düzleşir, kurutulduğu zaman da tekrar kıvırcık halini alır. Genelde hareketli olan bu kediler, sahibine ise oldukça bağlıdır. Patisiyle sahibinin yüzüne dokunmayı ve onunla temas kurmayı çok sever. Kucakta yatmaya, sahibiyle uyumaya, kendisiyle oynanmasına ve öpülmeye çok bayılırlar. Genel anlamda sessiz olan bu kediler ilgi istediklerinde ise seslerini inanılmaz şekilde arttırabilirler. Her şeyi algılayan güçlü karakterleri ile apartman yaşamına hemen uyum sağlayabilirler. Yabancılara karşı da oldukça hoşgörülüdürler. Tüm renk ve desenlerde olabilen bu kedi ırkı , gösterişli tüyleri ve dost canlısı karekteri ile çokça tercih edilirken 8 ila 12 yıl boyunca yaşayabilen bir türdür.

 

 

Bir önceki yazımız olan Karayak Kedisi başlıklı makalemizde Karayak Kedisi, kedi cinsi ve kedi cinsleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hande dedi ki:

    Laperm Kedisi yumuşacık kıvırcık tüyleri ile çok sevimlidir. Kıvırcık tüyleri kolay bakımı sağlar. Tüy dökülmesi azdır ve bakımı kolaydır. Çok samimi bir kedi türüdür. Her an sevilmeye, oynamaya hazırdır. Algısı çok yüksek olduğundan çok rahat bir bakımı vardır.

BİR YORUM YAZ