Korat Kedisi

  • 06 Şubat 2017
  • 269 kez görüntülendi.
Korat Kedisi

Korat Kedisi

Korat Kedisi

Korat kedisi,  Tayland’da şans kedisi olarak adlandırılan bir kedi ırkıdır. Halk tarafından şans getirdiklerine inanıldığından dolayı kutsal sayılmışlardır. Bu kedi ırkı çok nadiren satılmıştır, genellikle hediye edilmişlerdir. Bu kedileri Amerika’ya ilk getiren kişi ise Jean Johnson’dır. Bangkok’da yaşayan Johnson’a 1959’da Tayland hükümetince bir çift Korat hediye edilmiştir. 1966 yılında ise CFA bu kedileri bir tür olarak resmen tanımıştır. Artık Tayland içinde Korat bulmak çok zordur. Türün sayısı oldukça azalmıştır.

Korat Kedisi

Korat Kedisi

Özellikleri

 

Korat kedisi, kısa tüyleriyle öne çıkmaktadır. Uzun ve üçgene benzeyen kafasının üst kısmı düzdür. Yuvarlak ve iri gözleri birbirinden ayrıktır. İpek hissi uyandıran tüyleri çift katlıdır.

Vücut hatları ise oldukça zariftir. Uzun bacakları vardır oldukça kemiklidir. Esnek tüyleri ise yumuşak ve kabarık yapıdadır. Gümüş ve mavi renkte tüylere sahip olurlar. Çarpıcı göz renkleri ise olgunluk dönemine kadar esas rengine asla ulaşmaz ve vücudunun asıl güzelliğini de iki ile dört yıllık bir dönemde olgunluğa ulaşınca kazanan ilginç bir kedi ırkıdır.

Korat Kedisi

Korat Kedisi

Bakımı

 

Korat kedisi, haftalık ölü derilerinin ve tüylerin temizlenmesinde çok büyük zevk duyarlar.Çok basit bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Banyo ise nadir olarak gerekir. Haftada 2-3 kez tüylerinin taranması ve fırçalanması tavsiye edilir. Herhangi bir ağız ve diş sağlığı sorunu ile karşılaşmamak için dişlerini düzenli olarak fırçalamanız önemlidir. Her iki haftada bir tırnakları kesilmelidir. Genelde çok akıllı  ve inatçı olan Koratlar, çok sahiplenicidir. İnsanlara ve diğer hayvanlara her zaman daha yakın davranmayı ve onlarla birlikte vakit geçirmeyi çok fazla severler. Soğuk bir görüntüleri olsa da aksine çok atik ve gayet sevecenlerdir. Öğrenmeye her zaman çok heveslidirler. Kucakta uyumaktan çok fazla zevk alan bu kedi ırkı, sosyal kişilikleriyle ön plana çıkarlar. Sözcükleri tahmin edemeyeceğiniz kadar kolayca öğrenirler, fırlatılan nesneleri ve eşyaları size  getirirler. Dünyanın her yerindeki Korat kedilerinin sahipleri, kedilerinin sıra dışı güçlü hafızası, pratik düşünme yetenekleri ve sorun çözme becerileriyle ilgili oldukça tatminkarlardır. Bir Korat cinsi kedi ortalama olarak 14-15 yıl yaşamaktadır.kedi cinsleri, kedi videoları, kedi isimleri, kedi cinsi, kedi sesi, kedi türleri

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Munchkin Kedisi başlıklı makalemizde kedi cinsi, kedi cinsleri ve kedi isimleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Nurdan dedi ki:

    Korat kedisi bilgiğim kadarıyla bakımı kolay bir kedi. O yüzden sanırım bu cinsi tercih edeceğim. Farklı bir görüntüsü var en çok beni bu yönü cezbetti. Bir de zeki olması.

BİR YORUM YAZ