Kedilerin Evde Bakımı

  • 01 Nisan 2017
  • 155 kez görüntülendi.
Kedilerin Evde Bakımı

Kedilerin Evde Bakımı

 

Kedilerin evde bakımı evcil hayvan olması nedeniyle hem kolay hem de zordur. Yapılan araştırmalara göre de kedi beslemenin insan psikolojisi üzerindeki pek çok olumlu etkisi kanıtlanmıştır. Ancak evinizde sizinle yaşamasına karar verdiğiniz evcil hayvanınızın ihtiyaçlarını da doğru anlamanız ve karşılamamız gerekir. Beslenme alışkanlığı, tuvalet bakımı ve evde detaylı bakımı bir evcil hayvanın en temel seviyedeki asgari ihtiyaçlarıdır.

evde-kedi-bakimi-nasil-yapilir

evde-kedi-bakimi-nasil-yapilir

Kedilerin Temel İhtiyaçları

 Kedilerin evde bakımı için kedi kumu en önemli ihtiyaçlardan birisidir. Kedi tuvaleti kumu eşelerken dökülmeyecek şekilde seçilmeli ve kullanabileceği boyutlarda olması önemlidir. Topaklanan kum ya da kristal kumlar kedileriniz için oldukça idealdir. Kokuyu hapseden yapısıyla çok fazla kullanılmaktadır. Önemli olan başka bir ihtiyaç ise beslenme konusundaki seçimlerdir. Yavru kediler kuru mamayı genelde reddedecektir ya da konserve mama ile başlanan bir beslenme programıyla diğer yemek türlerini beğenmeyecektir. O nedenle kedinizin zevkine uygun bir mama seçmeniz önemlidir. Kediniz için seçmiş olduğunuz uygun yaş ve ağırlık türüne göre mamaların kullanımı kedinize daha faydalı olacaktır. Yavru kediniz için kesinlikle yavru kedine özel mamaları tercih etmelisiniz ki beslenme konusunda sıkıntı yaşamayarak sağlıklı bir kedi büyütmelisiniz.

kedi-bakımı1

kedi-bakımı1

Kedilerin evde bakımı sadece besin ihtiyacını karşılamak ile bitmemektedir çünkü egzersiz ve etkinlik alanı sağlamak kedinizin en büyük ihtiyaçlarından biridir. Öncelikle tırmanma tahtaları kedinizin egzersiz yapmasını ve tırnaklarını temizlemeyi daha kolaylaştırır. Yapacağınız yolculuklar sırasında da kedinizi düşünmelisiniz ve bir veterinere dahi muayeneye giderken hem sizin hem de kedinizin rahat yolculuk yapması için mutlaka bir taşıma çantasına sahip olmalısınız. Kedilerin evde olduğu gibi kendilerini her zaman güvende hissetme güdüleri kapalı bir kutunun içinde mümkündür. Taşıma çantası ile kediler rahat bir yolculuk yaparak kendilerini daha güvenilir hissedebilirler. Ayrıca kedilerin de oyuncaklara ihtiyaç duyduğunu önemsemek kedi sahipleri için oldukça önemli bir kuraldır. Kedilere özel tasarlanan oyuncakların kedilere olan egzersiz katkısı, fit olması ve duyu organlarını geliştirmesiyle bilinmektedir. Böylelikle kediler evde yalnız kalsalar dahi oyuncaklarıyla zaman geçirerek oyalanabilmektedir ve sağlıklı kalabilirler.

 

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ