Kedilerde Zehirlenme

  • 24 Mart 2017
  • 173 kez görüntülendi.
Kedilerde Zehirlenme

Kedilerde Zehirlenme

 

Kedilerde zehirlenme pek çok sebeple ortaya çıkabilen bir sorun olmakla birlikte organik ya da inorganik maddeler kaynaklı olarak gelişebilen bir durumdur. Kedilerde zehirlenme belirtileri ile doğru bilgi sahibi olmak belki de zehirlenen kedinin hayatını kurtarmamızı sağlayacaktır.

Kedilerde Zehirlenme

Kedi Zehirlenmesi

Belirtileri

 

 Kedilerde zehirlenme ağız yolu, solunum yolu veya deri yoluyla olur. Semptomları ise zehrin ne olduğuna ve kadar dozda olduğuna göre hemen de görülebilir, saatler veya günler sonra da olabilir. Kedinin yaşı, vücut ağırlığı ve genel sağlık durumu da belirleyici unsurlardır. Kedide iştah kaybı, kusma isteği, tükürükte artış, titreme, davranış değişiklikleri (kaygı, bezginlik ve depresyon gibi), kalp ve solunum sayısında hızlı bir artış, ateş ve bilinç kaybı en önemli belirtiler olarak zehirlenme şüphesini doğurmakta ve vakit kaybetmeden veterinere gitmenin alarmı niteliğindedir.

Kedilerde Zehirlenme

Kedilerde Zehirlenme

Nedenleri

 

Kedilerde zehirlenme nedenleri arasından en sık rastlanılanlar; çimenlerde ve bahçelerde böcekleri için kullanılan çeşitli insektisitler, çamaşır suyu, kir çözücü gibi bazı ev temizlik ürünleri, pire tozları en sakıncalı maddelerdir. Evdeki ve dışarıdaki bitkiler yani zakkum ve açelya gibi bitkiler toksik içeriklidir. Ayrıca soğan, sarımsak, domates ya da çikolata dahi kediler için toksik maddeler içerir. Aspirin ve benzeri ilaçlar sakıncalıdır. Bahçede ve evde kedinin temasta bulunduğu böcek ve haşereleri yemesi ya da onlar tarafından ısırılması da onu zehirleyebilir. Ağır metaller de mutlaka dikkat edilmesi gereken bir etkendir.

 Tedavi

Kedilerde Zehirlenme

Kedilerde Zehirlenme

Eğer kedinizin zehirlendiğinden şüpheleniyorsanız hiç vakit kaybetmeden veteriner hekiminize başvurmalısınız. Mümkünse yanınızda olası zehrin örneğinden ya da son tükettiği mamasından olması iyi olur çünkü tedavi zehrin ne olduğuna bağlı olarak değişiklik gösterecektir. İlk etapta zehrin daha fazla emilmesini engellemek için kusturmaya çalışmak uygun olabilir ancak bunun için önce veteriner hekiminize sormalısınız. Eğer hayvan nefes almada güçlük çekiyorsa, bilinci yerinde değilse, nöbet geçiriyorsa, zehir sindirim yollarında tahrişe sebep olacak olan bir maddeyse ya da yutulan nesnenin sindirim sistemine fiziksel zarar verebilecek şekilde keskin şekli varsa asla kusturulmamalıdır. Zehirlenme solunum yoluyla meydana gelmiş ise de mümkün olan en kısa zamanda hayvan açık havaya çıkarılmalı ve gereken müdahale yapılmalıdır. Kedinizi korumak için öncelikle kimyasal bileşikleri kedinizden uzak tutun, haşere kontrolüne karşı yapılan ilaçlamalarda kedinizi korumaya alın ve bu bölgede gezmemesine dikkat edin.

Bir önceki yazımız olan Kedilerde Felç başlıklı makalemizde kedi cinsi, kedi cinsleri ve kedi hastaliklari hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ