Kedilerde Tuvalet Eğitimi

  • 30 Ocak 2017
  • 163 kez görüntülendi.
Kedilerde Tuvalet Eğitimi

Kedilerde Tuvalet Eğitimi 

 

Kedilerde tuvalet eğitimi köpeklerin tuvalet eğitimine oranla daha kolaydır. Kediler hiçbir eğitim almaksızın dışkılarını içgüdüsel olarak bir kaba yada toprağa yapmaktadırlar. Bu durumu siz kedi sahipleri iyi değerlendirerek, kedilerin dışkılarını yapabilecekleri uygun bir kaba kediler için satılan kumlardan koyarak tuvalet eğitimini gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik bu yöntem sayesinde kedilerinize vereceğiniz tuvalet eğitimini oldukça kısa süre içinde gerçekleştirebilirsiniz. Çünkü kediniz tuvaleti geldiği zaman gidip bulduğu kuma yapacak ve dana sonra dışkısının üzerini kapacaktır. Siz kedi sahiplerinin yapması gereken sadece düzenli olarak kapta bulunan kumu değiştirmektir. Kedi kumları idrar ve dışkı kokusunu emici özelliğine bağlı olarak yok etmektedir. Bu nedenle belirli aralıklar ile toprağı tamamen değiştirmeniz gerekmektedir. Ayrıca günlük olarak kumda bulunan kakaları temizlemek gerekmektedir. Aksi taktirde kediniz bir takım hastalıklar ile karşılaşabilir.

kedilerde tuvalet eğitimi

kedilerde tuvalet eğitimi

Kedilerde tuvalet eğitimi, diğer evcil hayvanlara oranla daha kolay olduğu için kedi sahipleri avantajlıdır. Fakat kedilerin dışkılarını yapmaları için kabın içine koyduğunuz kumların kokma süresi farklılık gösterebilir. Bu farklılığın sebebi kedilerin yedikleri yemeğe, kedilerin yavru veya yetişkin olmasına, içtikleri suya ve hormonal duruma  bağlıdır. Eğer kedi sahibiyseniz, bulundurmanız gereken en önemli şey tuvalet kabıdır. Bulundurduğunuz tuvalet kabının da bazı özelliklere uygun olması gerekmektedir. Ayrıca tuvalet kabı evinizin en sessiz sakin yerinde bulunmalıdır. Böylece kediniz çekinmeden rahatça tuvaletini yapabilecektir. Bunun yanı sıra kesinlikle tuvalet kabı ile kedinizin yemek yediği kabı aynı ortamda bulundurmamanız gerekmektedir.

kedilerde tuvalet eğitimi

kedilerde tuvalet eğitimi

Kedilerde tuvalet eğitiminin en birinci şartı tuvalet kabıdır. Tuvalet kabı kedinin giriş çıkışını zorlaştırmayacak bir yükseklikte olmalıdır. Ayrıca tuvalet kabının çok yüksek olmaması sizin içinde bir avantajdır böylelikle sizlerde tuvalet kabını temizlerken çok zorlanmazsınız. Bunun yanı sıra tuvalet kumu da kuru ve temiz olmalıdır. Eğer kediniz ısrarla dışkısını tuvalet kabı yerine kilime yapıyorsa bu kedinizin bir sorunu olduğu anlamına gelmemelidir. Kediniz sizin dikkatinizi çekmeye çalışıyor olabilir. Bu durumda da kedinize biraz daha fazla zaman ayırmanız gerekmektedir. Eğer kedinizde yine bir düzelme yoksa bu durumda veteriner hekime başvurmanız gerekmektedir.

kedi cinsleri, kedi videoları, kedi isimleri, kedi cinsi, kedi sesi, kedi türleri

 

kedilerde tuvalet eğitimi

kedilerde tuvalet eğitimi

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ