Kedilerde Tuvalet Eğitimi

  • 26 Nisan 2017
  • 198 kez görüntülendi.
Kedilerde Tuvalet Eğitimi

Kedilerde Tuvalet Eğitimi

 

 Kedilerde tuvalet eğitimi diğer eğitimlere göre kediler için oldukça kolaydır. Bunun nedeni ise kedilerin yapıları gereği hijyene verdikleri önemden kaynaklanmaktadır. Bilindiği gibi kediler tuvaletlerini yaparken kum ve benzeri şeylerin üzerine yapmaya özen gösteren bir hayvan türü olduğu için yavruyken dahi bu eğitimi almaya meğillidir.

Kedilerde Tuvalet Eğitimi

 Kedilerde tuvalet eğitimi ilk olarak kedinin tuvalet olarak kedi kumu kabını benimsemesiyle başlamalıdır. Bunun için kedinizin tuvalet öncesi gözlemlerini yaparak sıklıkla tuvalet yaptıkları yemek sonrası, egzersiz sonrası ve uyku sonrası ilk anlarını eğitim fırsatı olarak görebilirsiniz. Bunun için kedinizi bir oyun gibi kedi kumu kabının yanına çağırarak bunu fark etmesi sağlamalısınız. Kedi kumu kabını ise kedinizin rahatlıkla ulaşabileceği bir alanda hatta mümkünse kedinizin saklanabileceği bir yere koyarak yerleştirmelisiniz. Banyolarda bulunması genel olarak tercih edilen kedi kumu kaplarının ulaşılabilir olması için gerekli planlamalar yapılırken kapıların kapanması da önlenmelidir ki kediniz bu konuda zor durumda kalmasın.

Kedilerde Tuvalet Eğitimi

Kedilerde tuvalet eğitimi yavruyken başladığı gibi kedilerin  yemek sonrasında çok kısa zamanda tuvalet ihtiyacı duyması yaygındır. Olgun kediler tuvaletini yaparken genital bölgesini yalayarak temizleyebilir ama yavru kediniz için önceden ıslatılmış bir parça pamuk yardımıyla genital bölgesini temizlemeniz ve hijyen sorununu rahatlıkla önlemesine de kedi sahibi olarak yardımcı ve destekleyici olabilirsiniz. Bu süreç boyunca kedinizi kedi kumuna götürüp günde bir kaç kez ıslak pamukla anüs bölgesini hafifçe ovmalı ve bu işlemi yaparken hafifçe patisiyle kumu eşelemelisiniz ki buraya alışsın ve tuvaletini buraya yapmayı öğrensin. Kedi kumu sürekli şekilde temiz tutulmalı ve rutin olarak değiştirilmelidir ki kediniz bu kabı temiz bulamadığı zaman ev içindeki halı ve kilim benzeri bir alanı tercih etme olasılığı asla olmamalıdır.

Kedilerde Tuvalet Eğitimi

Eski kumun yeni kum ile haftada bir iki kez mutlaka değiştirilmesi ve kabın birkaç santim kedi kumu ile doldurulması yeterlidir. Ayrıca kedinizin tuvaletini doğru yere yapması durumunda ödüllendirmeyi ihmal etmemeniz onun için önemlidir. Ardından güzel bir ses tonu ile kedinizi takdir edebilir ve severek doğru davranışını destekleyebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Kedilerde Kısırlaştırma başlıklı makalemizde erkek_kedi_kisirlatirmak ve Kedilerde Kısırlaştırma hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hayriye dedi ki:

    Kedilerde tuvalet alışkanlığı çok önemlidir. Düzenli bir şekilde üzerinde durulduğu takdirde uygun tuvalet alışkanlığını kediniz kazanacaktır. Önemli olan her gün aynı saatlerde ve aynı ortam da tuvalet ihtiyacını gidermeyi sağlamak. Bir süre ilgiden sonra tuvalet alışkanlığını kazanmış olacak.

BİR YORUM YAZ