Kedilerde Tırnak Kesimi

  • 29 Ocak 2017
  • 217 kez görüntülendi.
Kedilerde Tırnak Kesimi

Kedilerde Tırnak Kesimi 

Kedilerde Tırnak Kesimi

Dünyada bulunan kedigiller familyasına ait olan bütün hayvanlar içeriye çekebilecekleri tırnaklara sahiptirler. Kedigiller familyasının sahip olduğu bu tırnaklar bir nevi onların savunma kalkanlarıdır. Kediler dinlenecekleri zaman tırnaklarını içeri çekerler ve onları korurlar. Nasıl ki insanların tırnakları sürekli uzuyorsa bu durum kedilerde de geçerlidir. Kediler yürürken ve koşarken tırnaklarını içerde tutarlar. Eğer tırnakları uzarsa bu kedilerin yürümesine engel olacaktır. Bu nedenle aralıklar ile tırnakları kesilmelidir. Kedilerde tırnak kesimi sırasında dikkat edilmesi gereken unsurlar bulunmaktadır. Kedinizin tırnaklarını kesmeye kediniz yavru iken başlamanız oldukça iyi bir tercih olacaktır. Böylelikle kediniz olabildiğince erken bu duruma adapte olacaktır. Genel anlamda kediler hangi evrede olurlarsa olsunlar tırnak kesme olayından gerilirler. Ancak kediler yavru iken yapılan bu tırnak kesme olayları onların biraz daha alışmalarına sebep olacaktır.

kedilerde tırnak kesimi

kedilerde tırnak kesimi

 

Kedilerde tırnak kesiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, yavru kedilerin tırnaklarının oldukça sivri ve kesici olmasıdır. Tırnaklarda ölü doku ve canlı doku bulunmaktadır. Kesim yaparken de bu ayrıntıya dikkat etmek gerekmektedir. Kesilen kısmın ölü doku olması gerekmektedir. Aksi taktirde canlı dokunun kesilmesi kanamaya sebep olacaktır. Fakat bu ayrım bazen yapılamayabilir. Beyaz tırnaklara sahip kedilerde canlı ve ölü doku kolayca ayırt edilebilirken, siyah tırnaklara sahip kedilerde bu ayrımı yapmak pek mümkün değildir. Kesim işlemini gerçekleştirirken kedinin tırnağına kuvvetli bir şekilde bastırın ve tırnakların dışarı çıkmasını sağlayın. Daha sonra tırnakları iyi kesecek bir tırnak makası ile dikkatli bir şekilde tırnakları kesiniz.

kedilerde tırnak kesimi

kedilerde tırnak kesimi

 

Kedilerde tırnak kesimini destekleyen tırnak makasları bulunmaktadır. İnsanlar tarafından kullanılan tırnak makasları kedilerin tırnakları için uygun değildir. Eğer kedinizin tırnağını ilk kez kesecekseniz veteriner hekiminizden yardım alabilirsiniz. Tırnak kesimi esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus kullanılan tırnak makasıdır. Kediler için özel üretilmiş tırnak makası kullanmanız oldukça önemlidir. Bunun yanında kedinizin tırnağını keserken eğer kanama meydana geldiyse hemen kanı pıhtılaştıracak bir preparat kullanmanız gerekmektedir. Eğer bunu yaptığınız halde kanama durmuyorsa kedinizin patisini bandaja alın yine durmuyorsa o zaman veteriner hekiminize danışın.kedi cinsleri, kedi videoları, kedi isimleri, kedi cinsi, kedi sesi, kedi türleri

kedilerde tırnak kesimi

kedilerde tırnak kesimi

Bir önceki yazımız olan Kedilerde Mantar Hastalığı başlıklı makalemizde kedi cinsi, kedi cinsleri ve kedi hastaliklari hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Sanem dedi ki:

    Kedi bakımının belki de en zor kısmı tırnak kesimidir. Onun en sakin ve huzurlu olduğu vakti seçmeli, sakin ver rahat hareketlerle kesim işini yapmalıyız. Yoksa kedimiz huysuzlaşır ve izin vermez tırnak kesmemize.

BİR YORUM YAZ