Kedilerde Tırnak Bakımı 1

  • 22 Nisan 2017
  • 152 kez görüntülendi.
Kedilerde Tırnak Bakımı 1

Kedilerde Tırnak Bakımı

 

Kedilerde tırnak bakımı  önemli bir bakım detayı olurken uzayan tırnak uçlarını kendileri her gün törpüleme ihtiyacı duyabilir. Hem kedi hem de köpeklerde tırnaklar iki tabakadan meydana gelirken özel bir yastık içerisinde olurlar. Cansız olan üst tabakada suda erimeyen bir protein olan keratin dokusu olurken canlı olan alt tabakada ise damar ve sinirlerin yer aldığı dokular yer alır. Kedilerin eğer tırnak kesme işlemini kedi sahipleri olarak siz uygulayacaksanız mutlaka alt tabakaya zarar vermemeye çalışmalısınız çünkü burada ince kılcal damarlar bulunmaktadır ve doğru kesim şekli için mutlaka veteriner hekime danışmak gereklidir.

 

Kedilerde Tırnak Kesiminin Kolay Yolları Nelerdir?

Kedilerde Tırnak Bakımı

Kedilerde Tırnak Bakımı

 Kedilerde tırnak bakımı adımlarından biri olan tırnak kesimi için kedinizi kucağınıza almanız ve yavaş yavaş patilerini severek alıştırmanız gereklidir. Patilerini hafifçe aşağı doğru bastırmanız ve  çekik olan tırnakları ortaya çıkarmanız gereklidir. Tırnaklardaki canlı pembe dokuyu görerek buraya dikkat ermelisiniz. Doktorunuzun tavsiye ettiği uygun bir tırnak makasını kedinize alıştırarak tırnak bakımına başlamalısınız. Hareket etmemesini sağlamak tırnak bakımı ve kesiminde sağlıklı bir süreç sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kedilerde Tüy Bakımı başlıklı makalemizde Kedilerde Tüy Bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Cemile dedi ki:

    Kedilerin tırnaklarını her gün kontrol etmeli, gerekiyorsa günlük olarak tırnaklarına törpü yapmalısınız. Hem temizlik hem hijyen hem de sağlık açısından bu çok önemlidir. İnsanlar kedi bakmanın sadece yemeğini yedirmek ve tüylerini taramaktan ibaret olduğunu sanmaktadır. Oysa ki günlük olarak tırnak bakımı yapılmalı ve sevginiz çok iyi gösterilmelidir.

BİR YORUM YAZ