Kedilerde Stres

  • 20 Nisan 2017
  • 199 kez görüntülendi.
Kedilerde Stres

Kedilerde Stres

 

 Kedilerde stres tedavisi olan ancak biraz zaman alan bir rahatsızlıktır. Asıl önemli olan ise stresin kaynağını bilmek ve bunun için gerekli önlemleri almaktır. Kedinizi hangi durumların strese soktuğunu bilmeniz stres kaynağını bulmak gereklidir.

Kedilerde Stres

Kedilerde Stres

Belirtileri

 Kedilerde stres  3 ana başlıkta toplanırken bunlar; fiziksel stres, duygusal stres ve çevresel strestir. Kedinizin çevresinde olan bazı değişikliklerle birlikte  yaşadığı stresler ise yeni bir ortama taşınmak, evde fazla sayıda hayvanın olması, sürekli kapalı kalma, günlük yaşamda ciddi değişiklikler, fiziksel stres, can sıkıntısı ve yalnızlık, aileden sevdiği bir kişinin ölümü, korku ve kıskançlık gibi durumlardır. Kedilerde iştahsızlık öncelikle  stres belirtilerinin önde gelen faktörüdür. Kedilerde aşırı yemek yemekte stres belirtisidir. Aşırı şekilde yalanma ve yer yer tüy dökülmeleri stresin en önemli işaretleridir.

Tedavi

 

Kedilerde stres tedavisi zor olsa da çok kolay şekilde de atlatılabilir. Öncelikle kedi sahibinin kedinin strese girmesine neden olan faktörleri iyi analiz etmesi gereklidir. Kedinin davranışlarını takibe almak kedi sahibinin başlıca görevi olmakla birlikte ona sevgi göstermek, anlayışlı davranmak, onunla oyun oynamak ve onunla vakit geçirmek kedinin kendini iyi hissetmesini sağlayacaktır. Eğlenceli oyuncaklarla onu tatmin etmek ve tekrar yaşam enerjisi sağlamak kediye verilecek olan bir ilaç gibidir. Ancak stres belirtilerinin hissedilmesiyle bir veterinere danışmak doğru bir çözüm olacaktır. Veteriner hekimin teşhisi ile birlikte gerekli görmesinden sonra ilaç tedavisine başlanırken bazen de klinikte kısa süreli gözlemlemek isteyecektir.

Kedilerde Stres

Kedilerde Stres

Kedinizi sakinleştirmek için pek çok ilaç çeşidinin yanı sıra jel, sprey, pati jeli dahi hekim tarafından önerilebilir. Ayrıca, kediyle konuşmak çok önemliyken güneşli havalarda pencere kenarından hava almasını sağlayabilirsiniz ya da dışarıya çıkmaya alışkın bir kediniz varsa kısa süreli dahi olsa çevrede gezinmesini sağlayabilirsiniz. Bu tür aktiviteler kedinizi rahatlatacak ve stresini atmasını sağlayacaktır. Kedinizin çeşitli vitamin takviyeleri ve ödül mamalarıyla da kendisini iyi hissetmesini sağlayabilirsiniz. Bunları yaparken de muhakkak veterinerinize danışarak yapmalı ve asla fevri davranmamalısınız. Kedinize en iyi ilaç sevgidir çünkü o da size karşılıksız şekilde her zaman sevgisini vermektedir.

Bir önceki yazımız olan Kedilerde Gebelik başlıklı makalemizde kedi cinsi, kedi cinsleri ve kedi hastaliklari hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Süheyla dedi ki:

    Kedilerde stres hiç konuşulmayan hep atlanan bir konudur. Oysa ki tüm canlılarda olduğu gibi kedilerde de stres görülür. Zaman zaman kedinizi hiç tanıyamazsınız. Öyle huysuz ve çekilmez bir hale gelir ki, sizi yıldırır. Kediniz böyle stresli olduğu zamanlarda alttan almalı ve onu sakinleştirmeye çalışmalısınız.

BİR YORUM YAZ