Kedilerde Sistit

  • 22 Mart 2017
  • 216 kez görüntülendi.
Kedilerde Sistit

Kedilerde Sistit

 

Kedilerde sistit  kedi sahiplerinin sıkça karşılaştıkları ve tedbir alınmadığı zaman ise böbrek yetmezliğine kadar ilerleyerek ölümle dahi sonuçlanabilen ciddi bir rahatsızlıktır. Eğer kediniz kumuna gittiğinde çişini yapmak için eskisinden daha fazla zaman harcamaya başladıysa kedinizi mutlaka gözlemlemelisiniz. Ayrıca çişini ancak damla damla yapıyor ve bunu yapmak için de zaman harcıyorsa sistit olmuş olma ihtimali epey yüksektir.

Kedilerde Sistit

Kedilerde Sistit

Nedenleri

 

 Kedilerde sistit öncelikle soğuk algınlığı gibi nedenlerle görülebilirken başka bir hastalığın komplikasyonu da olabilir. Şeker hastalığı da ihtimaller arasında değerlendirilmelidir. Aynı zamanda idrar organlarındaki pyelonefrit ile mesane taşları ve parazitler bu hastalığa neden olabilir. İdrar yollarındaki kum vb. nedenlerle de idrar kanalları tıkanarak enfeksiyonlara ve sistite neden olmaktadır.

Kedilerde Sistit

Kedilerde Sistit

Tedavi

 

Kedilerde sistit tedavisinde hastalık nedenlerinin tespiti oldukça önemli ve gereklidir. İdrar yollarına ait hastalıklarla kolayca karıştırılan sistit tanısında mutlaka laboratuvar bulgularına ihtiyaç vardır. İdrarın kimyasal analizinin ve incelemesinin detaylı olarak  yapılması, ultrason bulguları ve radyografi bulguları ile tanısı kesin olarak konulmalıdır. Sistit kolay nüksedebilen bir hastalık olduğundan dolayı oluşumuna neden olan faktörlerin önlenmesi hastalığın tedavisinde çok büyük bir önem taşımaktadır. Sistite neden olan idrar yolları kumlarının baş nedeni olarak, kuru mamaların içindeki yüksek protein oranı riskli görülmektedir. Sistit sorunu önemli bir hastalık olmakla birlikte gerekli tedbirler alınmadığı zaman kediniz çişini belkide hiç yapamayacaktır ve bu durumda kedinize sonda taktırmanız gerekecektir.

Kedilerde Sistit

Kedilerde Sistit

Tedavi

Veteriner hekiminizin vereceği tavsiyelere uymanız önemli olmakla birlikte özellikle erkek kedilerde rastlanılan kum veya sistit gibi bir rahatsızlık durumunda öncelikle kuru mamayı tamamen kedinizin hayatından çıkarmalısınız.. Her hastalık gibi erken tanı ve tedavinin yapılması önemlidir. Veterinerinizin verdiği diyet ve egzersizleri kedinize uygulamanız ve mama kaplarının temizliğine önem göstermeniz de gereklidir. Kedinize mamasının yanında sürekli su bulundurmalısınız. Bu suları da en az gün aşırı şekilde değiştirerek sürekli taze olmasına özen göstermelisiniz. Kedinizin su tüketimini de arttırmanız oldukça önemlidir. Bunları yaparak mevcut bakteri oluşumunu azaltarak kedilerde idrar yolu enfeksiyonu ve sistit tehlikesini büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Kedilerde Hipotermi başlıklı makalemizde kedi cinsi, kedi cinsleri ve kedi hastaliklari hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Çağla dedi ki:

    Çok güzel bir yazı olmuş. Diğer konularda da sitenizden faydalanıyorum ve editörlerinizin kalitesi belli oluyor. Bu tür bilgilendirici yazılara devam edin ki kedi sahipleri olarak bilinçlenelim.

BİR YORUM YAZ