Kedilerde Raşitizm

  • 20 Mart 2017
  • 243 kez görüntülendi.
Kedilerde Raşitizm

Kedilerde Raşitizm

 

Kedilerde raşitizm çok sık görülmese de beslenmeye bağlı gelişim ve kemik hastalıklarından biridir. Genelde yavruluk döneminde yeterli şekilde ve ölçüde D vitamini, kalsiyum ve fosfor alınamadığında ortaya çıkan raşitizm kedilerin kemiklerinde ve dişlerinde zamanla çeşitli sorunlara yol açar.

Kedilerde Raşitizm

Kedilerde Raşitizm

Belirtileri

 

 Kedilerde raşitizm belirtileri genellike uzun kemiklerde eğrilme, dişlerde bozukluklar, omurda eğrilik, kambur duruş, ağrı, yürümekten kaçınma, kemiklerde kolay kırılma, toprak ve benzer gıda tüketme olarak sıralanabilir. Bacaklarda eğrilik veya parantez duruşu da çok spesifik bir belirti olarak görülmektedir. Raşitizm hastalığına yakalanan veya yaşayan yavru kediler çok küçük ve korunmasız olmaları nedeniyle olası bir felç riskiyle karşı karşıyadır. Bu nedenle yavru kedilerin beslenmesine kesinlikle dikkat etmek gereklidir. Aksi takdirde yavru kedilerde raşitizm nedeni ile ölümle bile karşılaşılabilir.

Kedilerde Raşitizm

Kedilerde Raşitizm

 Tedavi

 

Kedilerde raşitizm yetersiz ve dengesiz beslenildiğinde en ciddi problemlerinden biri olarak öne çıkarken dikkat edilmediğinde ise oldukça üzücü sonuçlara neden olabilir. Çok sık yaşanan kırıklar veya kalıcı kemik eğrilikleri görülebilir. Bu nedenle kedilerin gelişme dönemindeki beslenmesine dikkat edilmelidir. Ayrıca D vitaminin önemi nedeniyle  yavruların güneş ışınlarından yararlanmasına muhakkak dikkat edilmelidir. Hamilelik sırasında anne adayının sağlıklı beslenmesi doğacak yavruların daha sağlıklı olmalarını ve bu hastalıklarla karşılaşılmamasını sağlayacaktır. Raşitizme yakalanan kedilerin, tedavi sırasında haraketlerinin kontrol altına alınması öncelikle istenmeyen kırıkların oluşmasını önleyecek ve hastalığın ilerlemesini büyük ölçüde engelleyecektir.

Kedilerde Raşitizm

Kedilerde Raşitizm

 

Kedilerde büyümede hissedilir bir duraklama ve gelişim geriliği gibi ciddi bir bozukluğa neden olan raşitizmin tedavisinden daha çok oluşumunu mümkün olduğunca önlemek gereklidir. Raşitizm hastalığının tedavi sürecinde kalsiyum, fosfor ve D vitamini takviyesi kediler için çok önemli olmakla birlikte raşitizm belirtilerinden birinin ya da bir kaçının görüldüğü durumlarda hemen uzman bir veteriner hekim ile irtibat kurarak acil bir önlem almalısınız. Raşitizm hastalığının tedavisinde uygulanan D vitamini takviyesinin uzman bir veteriner hekimin kontrolünde uygulanması oldukça önemli ve gereklidir. Tek dozda aşırı miktarda uygulanan D vitamininin başta böbrek yetmezliğine ve zehirlenme sonucu köpeğin ölümüne dahi neden olabileceği asla unutulmamalıdır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Kedilerde Obezite başlıklı makalemizde kedi cinsi, kedi cinsleri ve kedi hastaliklari hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ