Kedilerde Obezite

  • 19 Mart 2017
  • 194 kez görüntülendi.
Kedilerde Obezite

Kedilerde Obezite

 

Kedilerde obezite vücutta aşırı yağlanma ile başlayan, beslenme kaynaklı bir sindirim sistemi hastalığıdır. İhtiyacından çok fazla yemek yiyen, yeterli derecede egzersiz yapmayan veya genetik olarak kilo almaya müsait olan kediler obez olma riskini taşımaktadır.

obezite kedi

obezite kedi

Belirtileri

 

 Kedilerde obezite aşırı şekilde kilo almak ve vücutta aşırı yağlanmayla kendini gösterebilir. Obezitenin pek çok farklı sebebi vardır. Başlıca nedenleri arasında besin yoluyla alınan enerjinin kullanılmasında dengesizlik oluşması veya yaşlanmaya bağlı olarak egzersiz azalması sık yaşanan bir nedendir. Yüksek kalorili mamalar, uygunsuz diyetler ve sık verilen atıştırmalıklar gibi sağlıksız yemek alışkanlıkları obeziteye neden olurken hipotiroidizm, insülin rahatsızlığı ve kısırlaştırma da bu sorunu tetiklemektedir.

obezite kedi

obezite kedi

Tedavi

 

Kedilerde obezite kilo verme ve uzun vadede vücut ağırlığının korunması üzerine yoğunlaşılarak tedavi edilir. Tedavide başarılı olunması için alınan kalori miktarları detaylı şekilde düzenlenir ve egzersiz rutininde iyileştirmeler sağlanır. Veterinerin kedi için öğün sayısı, mama miktarı gibi özel listelemezlerle bir diyet planı hazırlaması da doğru ve gerekli bir adımdır. Diyet programı ise protein ve diyet lif açısından zengin, düşük yağlı bir beslenme düzeniyle revize edilmelidir. Kedimizi günlük hayatta küçük öğünler ölçüsünde beslememiz ve normal porsiyonun üzerinde mama vermek yerine bir insanın öğününün yaklaşık 1/25’i oranında yemek vermek daha doğru bir beslenme programıdır. Kedi sahiplerinin kedilerinin yanında yemek yememesi de oldukça önemli bir adım olacaktır. Yemek yenilen esnada onu ortamdan çıkarmak veya uzaklaştırmak gereklidir. Ayrıca, kedinin sevdiği yiyecekleri unutturmaya çalışmakta uygun bir çözüm yoludur. Sık sık ancak doyurucu olmayan miktarda ve tarzda tadımlık minik ikramların verilmesi yeterli bir beslenme programının içerisine alınabilir. Yakala ve getir tarzı oyunların oynatılabileceği gibi top vb. şekildeki oyuncaklar da kedileri egzersiz yapmaya teşvik ederek kilo alımına engel olacaktır. Obezite sorunu doğru zamanda tedavi edilmediğinde çeşitli sağlık sorunlarını da tetikleyerek çok ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Öncelikle artrit, eklem sorunları, bel  sorunları, bağ dokularında bozulmalar, kalp ve solunum rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, kanser, deri sorunları ve sıcak hava intoleransı gibi sağlık sorunları yaşayan obez kedilerin hayati tehlikeleri oluşmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kedilerde Epilepsi başlıklı makalemizde kedi cinsi, kedi cinsleri ve kedi hastaliklari hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Gül dedi ki:

    Kedilerde obezite dikkate alınması gereken bir gerçektir. İlk başlarda kedim kilo aldı diye sevinirken zamanla obeziteye doğru yaklaştığını fark etmeyiz. Düzensiz ve fazla beslenen kedimizde yağlanmalar başlar ve obeziteye geçiş olur. Bu da hareketsiz, hımbıl ve hastalıklara hazır bir kedimiz olduğu anlamına gelir.

BİR YORUM YAZ