Kedilerde Nezle

  • 26 Mart 2017
  • 181 kez görüntülendi.
Kedilerde Nezle

Kedilerde Nezle

 

Kedilerde nezle, kediler için çok önemli ve dikkat edilmesi geren bir hastalık olmaktadır. Çünkü kediler her ne kadar insanlardan daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olduğu düşünülse dahi insanların rahat bir şekilde atlatabildikleri bazı hastalıklar karşısında hayati tehlikeleri olabilir. Bir çok kedinin yaşadığı bir ortamda daha çabuk yayılan hastalık virüsü kedilerde bağışıklık sisteminin direncine bağlı olmakla birlikte daha çok küçük kedilerde görülür.

Kedilerde Nezle

Kedilerde Nezle

Belirtileri

 

 Kedilerde nezle önemli belirtilerle ortaya çıkarken hapşırma, öksürme, burun ve göz akıntısı ile kendini belli eder. Ancak doğal olarak hastalık daha evvelden vücuda alınmıştır ve nezlenin başlangıcından kısa bir süre önce ateşle belirti vermektedir.

Kedilerde Nezle

Kedilerde Nezle

Tedavi

 

Kedilerde nezle hastalığının tedavisinde  en önemli etken erken teşhis ve hastalığa yakalanmadan evvel hastalığa karşı alınan önlemlerdir. Kedi, nezle olmadan bu virüslere karşı mutlaka aşılanmalıdır. Kedi nezle olduktan sonra ise aşı ile koruma fayda etmeyeceği için nezleden sonra yapılan aşılar ters etki dahi gösterebilir.  Tedaviler  ılık su ve çay ile yapılan göz banyosu ve buna ilaveten antibiyotikli kremlerin kullanılması başlanır. Ilık su ve çay ile yapılan göz banyosu çok önemlidir çünkü gözlerde kalıcı körlüğe ve göz kaybına neden olurken ölüme varan istenmeyen sonuçlara da sebep olmaktadır. Kedi nezlesine yakalanan bir kedi hastalık sürecinde temiz, steril ve sıcak bir ortamda tutulmalıdır.

Eğer dışarı çıkma alışkanlığı söz konusuysa kedi tam anlamıyla iyileşene kadar dışarı çıkarılmaması önemlidir çünkü başka kedilere de bu virüsü bulaştırması çok sakıncalıdır. Kedinin yiyecek kabı ve tuvalet kumu gibi eşyaları diğer kedilerden ayrı olmalıdır. Hasta olan kedinin iştahına dikkat edilmelidir ve ne kadar hızlı iştah kazanırsa iyileşme süreci de o kadar hızlı ve iyi olacaktır. Hastalığın tedavisini etkileyen en önemli unsurun vakit kaybetmeden bir veterinere başvurmak olduğunu unutmayın ve kedinizin doğru şekilde tedavi edilmesini önemseyin. Uzman veteriner tarafından tedavi edilen kedinize evde bakmak isteyebilirsiniz ama veterinerin önerilerine ve talimatlarına titizlikle uymanız ve verilmesi gereken antibiyotik ve diğer ilaçları doğru zamanda ve doğru şekilde vererek tedavi sürecine destek olmanız önemlidir.

 

Bir önceki yazımız olan Kedilerde Tüy Dökülmesi başlıklı makalemizde kedi cinsi, kedi cinsleri ve kedi hastaliklari hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Figen dedi ki:

    Kedilerde nezle ciddiye alınması gereken bir konudur. Hapşuruk, burun akıntısı, huysuzlanma gibi tepkiler gördüğümüzde veterinerimize gidip hemen gerekli ilaçları almalıyız. Ne kadar bağışıklık sistemleri gelişmiş olsa da kedilerimiz de mevsim değişikliklerine ve mikroplara karşı savunmasızlardır.

BİR YORUM YAZ