Kedilerde Mide Rahatsızlıkları

  • 30 Mart 2017
  • 222 kez görüntülendi.
Kedilerde Mide Rahatsızlıkları

Kedilerde Mide Rahatsızlıkları

 

Kedilerde mide rahatsızlıkları öncelikle günün belli saatlerinde tüylerini yalayarak kendilerini temizleyen kedilerin en büyük sorunudur. Çünkü temizlik işlemi yaparken tüydeki pislikleri ve dillerine yapışan tüyleri kediler yutmaktadır. Yabancı cisim yutma gibi nedenlerden dolayı kediniz kusmaya ve midesinden rahatsızlanmaya başlarken viral enfeksiyonlar, bazı yiyecekler, bakteriler, mantarlar, zehirlenmeler, ilaçlar, gastrit, güneş çarpması, ot yeme ve çeşitli kimyasal içerikler de kedilerde mide sorunlarına neden olmaktadır. Ülserden tümörlere kadar pek çok rahatsızlığın habercisi olan bu gibi durumlarda veterinerin erken teşhisi ve muayenesi oldukça önemlidir.

 

kedilerde-kusma

kedilerde-kusma

Belirtileri

 

 Kedilerde mide rahatsızlıkları genelde kusma sorunuyla ortaya çıkmaktadır. İshal, iştahsızlık, ağrı, gaz, karın ağrısı, ateş, su kaybı, saldırganlık ve halsizlik gibi belirtiler de mide rahatsızlığı kaynaklı olabilmektedir.

kedilerde-kusma

kedilerde-kusma

 Tedavi

 

 Kedilerde mide rahatsızlıkları kedi sahiplerinin oldukça zorlandığı konuların başında gelmektedir. Çünkü kedilerin muhakkak yakından izlenmesi gereken son derece sıkıntılı bir durumdur. Çünkü hasta olduklarını insanlar gibi anlatamayan kediler gözlemlenerek takip edilmelidir. Kedinizin kusması durumunda hemen veterinere götürmek doğru bir adım olurken veteriner hekim yapacağı muayene ile kedinin midesindeki sorunun fizyolojik veya biyolojik kaynaklı olup olmadığını teşhis ederek bu duruma uygun bir tedavi yöntemini uygulayacaktır. Kedilerde antibiyotik ile yapılan tedaviler kedilerin iyileşme sürecini kısaltarak daha yararlı olmaktadır. Ayrıca veteriner hekim kedinin hastalığının  tedavisinde kedinizin özel bir diyet programında beslenmesini uygun görmesi de mümkündür ve buna özel bir beslenme programı düzenlenir. Veteriner hekim aynı zamanda kan, dışkı ve idrar ile ilgili laboratuvar testleri isteyerek durumu anlamaya çalışabilir. Ayrıca röntgen ve abdominal ultrasonografi de muhakkak istenen diğer tahlil ve tetkiklerdendir. Kedinizdeki mide ve mideye yakın bağırsaktan (ince bağırsak) şüphelenen veteriner hekim bazı durumlarda  endoskopik muayeneleri dahi yapabilir. Kedinizdeki mide rahatsızlıkları tedavisi için öncelikle besin programındaki öğünlerin azaltılması ve ağır yiyeceklerden kaçınılması tavsiye edilmektedir. Bunun haricinde de gerekli olan bir ilaç tedavisinin de uygulanması veteriner hekim tarafından planlanacaktır. Mide rahatsızlıklarının arkasında yatan tüm sorunların ve hastalıkların kedi için ifade edilememesi de tedaviyi geciktirmektedir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Kedilerde Kanser başlıklı makalemizde kedi cinsi, kedi cinsleri ve kedi hastaliklari hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ