Kedilerde Mantar Hastalığı

  • 28 Ocak 2017
  • 238 kez görüntülendi.
Kedilerde Mantar Hastalığı

Kedilerde Mantar Hastalığı 

 

Cilt hastalıkları içinde büyük bir yere sahip olan mantar hastalığı dünya çapında hemen hemen her canlı da görülmektedir. Mantar hastalığı en çok nemin çok olduğu yerlerde ve yaz ayında daha çok yaygınlaşmaktadır. Mantar hastalığı kıl, deri, tırnak tarzı bölgelere yetişir. Kedilerde mantar hastalığının belirtileri, deride pullanma, kızarıklık, kaşıntı ve sulanmadır. Bilinmelidir ki mantar hastalığı eğer tedavi edilmez ise ilerleyen zamanlarda bu sağlık sorununun üzerine bir takım başka sıkıntılar da eklenecek ve kediniz daha ciddi problemler ile karşı karşıya kalacaktır. Mantar hastalığı tedavi edilmez ise zamanla vücudun her bölgesine yayılacak ve belirli bir zaman sonra bu sağlık sorunu, egzama, sedef, uyuz gibi hastalıklara dönecektir.

kedilerde mantar hastalığı

kedilerde mantar hastalığı

Kedilerde mantar hastalığı, kedilerin tüm tüylerinin dökülmesine sebep olabilir. Aynı zamanda derilerinin kızarmasına ve yara olmasına sebep olabilir. Ayrıca mantar hastalığı lenf bezi iltihabına ve yumuşak doku enfeksiyonuna da sebep olabilir. Hatta öyle ki mantar ilerlediği zaman fil ayağı hastalığı bile gündeme gelebilir. Kedilerin karşılaştıkları mantar hastalığının erken teşhisi oldukça önemlidir. Çünkü mantar hastalığı çok çabuk yayılan ve kolay bir şekilde bulaşan bir sağlık sorunudur. Ayrıca mantar kediden insana ve insandan kediye geçen tek sağlık sorunudur. Bu durum da dikkate alınacak olursa siz kedi sahipleri hem kedinize hem de kendinize oldukça fazla dikkat etmeniz gerekmektedir.

kedilerde mantar hastalığı

kedilerde mantar hastalığı

Kedilerde Mantar Hastalığı 

Kedilerde mantar hastalığının erken teşhisi oldukça önemlidir. Çünkü bu sağlık sorunu bir kedinizde bile meydana gelse belirli bir süre sonra diğer kedilerinizde hatta sizde bile meydana gelebilecek bir hastalıktır. Mantar hastalığına yakalanmış kedi sürekli kaşıntı halindedir ve oldukça huzursuzdur. Aynı zamanda kedinizde iştahsızlık görülebilir. Bunun yanı sıra eğer mantar hastalığı ilerler ve iltihaba dönerse kedinizde ateş dahi görülebilir. Bu gibi sorunlar ile karşılaşmamak için kedinizi sürekli her yönden kontrol etmeniz gerekmektedir. Ayrıca kedinizde mantar hastalığına ait belirliler ile karşılaşırsanız, kendinizce tedavi yöntemleri uygulamaktan kaçınmanız gerekmektedir. Olabildiğince hızlı bir şekilde veteriner hekiminizle iletişime geçmenizde fayda vardır. Böylelikle hem kediniz hem de siz güven içinde olacaksınızdır.

kedilerde mantar hastalığı

kedi cinsleri, kedi videoları, kedi isimleri, kedi cinsi, kedi sesi, kedi türleri, kedi hastalıkları, kedi hastalıkları tedavisi

Bir önceki yazımız olan Kedilerde İdrar Yolu Hastalıkları başlıklı makalemizde kedi cinsi, kedi cinsleri ve kedi hastaliklari hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Nadire dedi ki:

    Kedi hastalıklarında en üzücü olanlarından biri mantar hastalığıdır. Gözümüzün önünde döküntüler, rahatsızlıklar gerçekleşir. En kısa zamanda doktora götürüp ilaçlarını başlamalıyız. Yoksa mantar hastalığı çok fazla yayılır.

BİR YORUM YAZ