Kedilerde Kısırlaştırma

  • 02 Nisan 2017
  • 175 kez görüntülendi.
Kedilerde Kısırlaştırma

Kedilerde Kısırlaştırma

 

 Kedilerde kısırlaştırma, veterinerler tarafından kedilerin üreme organlarına yapılan cerrahi müdahale sonrası üreme yetilerinin ıslah edilmesidir. Kısırlaştırılacak olan kedi dişi ise yumurtalıklar, rahim tüpleri ve rahim bölgesi tamamen ameliyat ile alınmaktadır. Eğer kedi erkekse de kısırlaştırma hadım etme veya testislerin tamamen kaldırılması ile gerçekleştirilir.

erkek_kedi_kisirlatirmak

erkek_kedi_kisirlatirmak

Faydaları

 

 Kedilerde kısırlaştırma öncelikle kedilerin meme kanserine yakalanma riskini azaltırken, yumurtalık ve rahim kanserine yakalanma ihtimallerini de tamamen ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca, erkek kedilerde testis kanseri riski ihtimali artarken kısırlaştırılmamış olan erkek kediler ise içgüdüsel olarak kendilerine eş aradıkları dönemlerde eğer çiftleşirlerse çeşitli hastalıklar ve parazitler yapabilirler. Kedilerin kısırlaştırılmaları onlar için oldukça sağlıklıdır ve yararlıdır. Sağlık açısından ise pek çok yararının olmasının yanında kedilerin aşırı nüfussuzlaşması ve sokaklarda yaşaması sorununa olumsuz katkı yapmasını da yok etmektedir.

erkek_kedi_kisirlatirmak

erkek_kedi_kisirlatirmak

Kısırlaştırma Operasyonu ve Süreci

 

Kedilerde kısırlaştırma operasyonu mutlaka yavrunun sekiz haftalık gelişim dönemini tamamlamış olmasından sonra mümkündür. Aslında kedilerin kısırlaştırılması ile ilgili en doğru süre 5 aydır. Ancak bu konudaki en doğru kararı ise veterineriniz verecektir. Kısırlaştırma operasyonu sonrası kedinizin kişiliği asla değişmez. Bahsedilen kilo almalarının ana nedeni daha az kaloriye ihtiyaç duymalarıdır ve ameliyat sonrasında kilo kontrolü için kalorisi daha düşük olan  kedi mamaları tercih edilmelidir. Kısırlaştırma ameliyatı sonrasında ise bazı rahatsızlıklarla karşılaşabilme ihtimaline karşın ağrı kesici ilaçlar verilmektedir. Ayrıca kedinizin ameliyat bölgesini yalamasını ve kaşımasını önlemek için oyalamalı veya muhakkak bir ameliyat boyunluğu kullanmalısını.

erkek_kedi_kisirlatirmak

erkek_kedi_kisirlatirmak

Ameliyat sonrasında ise en az 10 gün kedinizi yıkamamalısınız ve sağlıklı bir iyileşme süreci için de ameliyat bölgesini her gün pansuman yapmanız önemlidir. Bu dinlenme döneminde kedinize farklı bir ödül maması veya artık gıdalar vermemelisiniz ve standart beslenme alışkanlıklarını devam ettirilmesi gereklidir. Sütü bu dönemde vermemelisiniz çünkü sindiremezler ve rahatsızlanabilirler. Ameliyat sonrasında kedi sahiplerinin kedilere olan ilgi ve desteği ilaç tedavisi kadar önemlidir. Kedilerin stres yaşaması ameliyat sonrası süreçte çok yaşandığı için evden kaçmalarına karşın önlemler alınmalıdır. İlk 48 saat bu süreçte önemlidir. Onunla oyun oynamayı da bu süreçte keserek kedinizin bol bol dinlenmesini sağlamanız sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Kedilerin Evde Bakımı başlıklı makalemizde kedi cinsi, kedi cinsleri ve kedi hastaliklari hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Neşe dedi ki:

    Kedilerde kısırlık işlemi ancak uzman bir veteriner yardımı ile gerçekleştirilmelidir. Bu karar çok iyi düşünülmelidir. Kedinizin bir daha anne olma ihtimalin ortadan kaldırdığınızın farkında olmalısınız.

BİR YORUM YAZ