Kedilerde İdrar Yolu Hastalıkları

  • 27 Ocak 2017
  • 231 kez görüntülendi.
Kedilerde İdrar Yolu Hastalıkları

Kedilerde İdrar Yolu Hastalıkları 

Kedilerde İdrar Yolu Hastalıkları

Kedilerde idrar yolu hastalıkları birkaç belirti ile fark edilmektedir. Kedinin idrarını yaparken zorlandığını ve acı çektiğini belli eden hareketler, idrarı ile karışık gelen kan, daha önceleri idrarını yaptığı yerler dışında da idrar yapmaya başlaması ve normal dışında davranmaya başlaması kedinin idrar yolunda enfeksiyon bulunduğunun habercisidir. Enfeksiyonlar idrar torbasını ve idrar yolunu etkilemektedir. Bazı sağlık sorunları dikkate alınmaz ise belirli bir zaman sonra daha ciddi bir halde ortaya çıkacaktır. Örneğin, böbrek taşları veya daha önceleri kedilerin karşılaştıkları idrar yolu hastalıkları zamanla daha ciddi bir problem olarak ortaya çıkmaktadır. Kedilerde görülen idrar yolu hastalıkları hem dişi kedilerde hem de erkek kedilerde görülmektedir.

Kedilerde İdrar Yolu Hastalıkları

kedilerde idrar yolu hastalıkları

Kedilerde idrar yolu hastalıkları genel anlamda her yaşta kedilerin karşılaşabilecekleri bir sağlık sorunu iken en çok karşılaşılan yaş grubu 1 ve 4 yaş arasıdır. Kedilerin idrar yolunda karşılaşılan bu enfeksiyonların nedenleri tam olarak bilinememekle birlikte, virüsler, bakteriler, stres ve sistist gibi faktörler kedilerde idrar yolu enfeksiyonuna sebep olmaktadır. Kedilerde karşılaşılan bu idrar yolu enfeksiyonları için tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Genel olarak idrar yolunda meydana gelen enfeksiyonlar veterinerler eşliğinde ilaçlar ile tedavi edilmektedir. Fakat kedinizin idrar yolu enfeksiyonu, idrar yolunun tıkanması sonucunda ortaya çıktıysa veteriner hekim kediniz için tedavinin yanı sıra bir de beslenme programı hazırlayacaktır.  Kedilerde İdrar Yolu Hastalıkları

Kedilerde İdrar Yolu Hastalıkları

kedilerde idrar yolu hastalıkları

Kedilerde İdrar Yolu Hastalıkları 

Kedilerde idrar yolu hastalıklarının belirtilerini en aza indirebilmek için, belirli bir süre kuru mama yerine ıslak mama kullanılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra su ve diğer sıvıların tüketilmesi gerekmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu atlatıldıktan sonra dikkat edilmesi gereken bir takım değerler bulunmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi sonrasında veteriner hekimler belirli bir süre daha kedinizin idrarında ki kan oranını kontrol edeceklerdir. Ayrıca bu enfeksiyonun bir daha tekrar etmesini engellemek için veteriner hekimler tarafından kediniz için özel bir beslenme programı hazırlanacaktır. Bu süreçte siz kedi sahiplerinin dikkat etmesi gereken en önemli husus kedilerinizi stresten uzak tutmak olacaktır. Bunun yanı sıra veterinerin verdiği ilaçları da düzenli olarak kedinize verirseniz eğer kediniz idrar yolu enfeksiyonlarından korunacaklardır.

kedi cinsleri, kedi videoları, kedi isimleri, kedi cinsi, kedi sesi, kedi türleri, kedi hastalıkları, kedi hastalıkları tedavisi

 

Kedilerde İdrar Yolu Hastalıkları

kedilerde idrar yolu hastalıkları

Bir önceki yazımız olan Kedilerde Hamilelik başlıklı makalemizde kedi cinsi, kedi cinsleri ve kedi hastaliklari hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Aygül dedi ki:

    Eğer kedinizi iyi tanıyorsanız, hareketlerinden ondaki rahatsızlığı hemen fark edersiniz. Fazla vakit geçirmeden veterinere başvurursunuz. İdrar yolu rahatsızlığını tuvalet ihtiyacını giderirken zorlanmasından hissedersiniz.

BİR YORUM YAZ