Kedilerde İdrar Yolları Hastalıkları

  • 03 Nisan 2017
  • 177 kez görüntülendi.
Kedilerde İdrar Yolları Hastalıkları

Kedilerde İdrar Yolları Hastalıkları

Kedilerde idrar yolları rahatsızlıkları  genelde erkek kedilerde görülmektedir. İdrar kesesi ile üreteryayı ( İdrarın sidik kesesinden akımını sağlayan kanal ) etkileyen bir durumdur. Sistit ile birlikte gelişirken böbrekler genelde etkilenmez.

Kedilerde İdrar Yolları Hastalıkları

Kedilerde İdrar Yolları Hastalıkları

Belirtileri

 Kedilerde idrar yolları rahatsızları genelde sık idrar yapmaya çalışan bir kedinin çok az ya da damla damla idrarını yapmasıyla anlaşılır. Kum kabı dışındaki yerlere de idrar yapma, kan işeme ve davranış değişiklikleri görülmektedir. Hastalığın nedeni ise genelde idrar kesesinde şekillenen kristaller ve idrar taşları idrar kesesinin yapısını bozmasıdır. Sistite ve mekanik tıkanmalara neden olan bu durum genellikle erkek kedilerde çok dar olan bu idrar kanalları tıkanabilmektedir. Yine de hasta kedilerin büyük çoğunluğunda altında yatan ana neden tam olarak bilinememektedir.

 

Tedavi

Kedilerde idrar yolları rahatsızlıkları çeşitli şikayetlerle belirti verirken öncelikle  kedilerin tam muayeneden geçirilmesi ve sidik kesesinin kontrolü gereklidir. Genital organlar iyice muayene edilir. Ultrason ile sidik kesesi detaylı olarak incelenirken idrar tahlili ile de kedin teşhis elde edilmektedir. Tedavi sürecinde idrar yollarındaki mevcut tıkanıklığın açılması, sistitin tedavisi, idrarın boşaltımının sağlanması ve enfeksiyonu yenmek önemlidir. Bir tıkanıklık tespit edildiğinde ise anestezi yardımıyla kediye bir sondalama yapılır. Tıkanıklığın sondalama ile açılamazsa cerrahi bir operasyon ile açılması gereklidir. Bunun dışında ayrıca antibiyotikler, idrar asiditesinin normal seviyelere göre düzenlenmesi, spazm çözücüler ile idrar antiseptikleri tedaviyi şekillendirir.

Kedilerde İdrar Yolları Hastalıkları

Kedilerde İdrar Yolları Hastalıkları

İlaç tedavisine ek olarak hasta kedinin diyeti yeniden düzenlenir. Özellikle kedinin sıvı alımında bir artış olmalıdır ve kuru mamadan yaş mamaya geçişi sağlanmalıdır. Hastalık döneminde  sıvı alımının çoğaltılmasıyla birlikte tıkanıklığa neden olan maddelerin vücuttan kolaylıkla atılması ve tıkanıklığın tekrarlanmasını önlemek mümkün olabilmektedir. Ancak idrar yolları rahatsızları tekrarlayan bir rahatsızlık olduğu icin hem kedi hem de hasta sahibi için çok zor bir süreçtir. Doğru tedavi ve diyet programlarıyla bu hastalığın tedavisi günümüzde daha kolay yapılabilmektedir. Genel olarak idrar yolları hastalıkları 5 ile 7 gün içerisinde tedavi olabilirken iyileşme süreci tamamlanana kadar kedinizle ilgilenmeyi asla ihmal etmemelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Kedilerde Yüz Felci başlıklı makalemizde Kedilerde Yüz Felci hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ