Kedilerde Gençlik Hastalığı

  • 27 Mart 2017
  • 235 kez görüntülendi.
Kedilerde Gençlik Hastalığı

Kedilerde Gençlik Hastalığı

 

Kedilerde gençlik hastalığı, kedilerdeki DNA’lı bir virüsten kaynaklanan bulaşıcı bir rahatsızlıktır ve ölümcül olacak kadar tehlikelidir. Pek çok kedinin yakalanabildiği gençlik hastalığı, ağız yoluyla ve salgılarla bulaşabilen bir  virüs olarak bağışıklık sisteminin durumuna göre vücutta ilerlemektedir.

 

Belirtileri

 

 Kedilerde gençlik hastalığı, 3-5 aylık bir süreçten sonra belirti veren bir hastalıktır. Hastalığın belirtilerinden takriben ilk bir hafta içinde, hayatını kaybetmeyen kedilerin tedavisi ve yaşamaları daha mümkün olabilmektedir. Gençlik hastalığına yakalanan kedilerde en çok rastalılan belirtiler ise iştahsızlık, ateş, kusma ve ishal olarak gözlemlenebilir. Kedi halsizlik ve iştahsızlık yaşayabildiği gibi su ve mama kabına uzanır ama yemek istemez bir durumdadır. Bunlara ek olarak kedinin yüzünde ve gözlerde sararma ve burun kanaması da gözlemlenebilir. Ancak bu tür belirtiler başka hastalıkların da belirtisi olabilir ve vakit kaybetmeden en yakın veterinere gidilmelidir.

Tedavi

 

Kedilerde gençlik hastalığı ilk öncelikle korunulması gereken bir hastalıktır. Kedilerin doğumdan 6-8 hafta arasındaki dönemde birinci aşıyı, 10-12 haftalık dönemde ikinci aşıyı, 4 aylık olunca da üçüncü aşıyı almaları gereklidir. Sonrasında da her yıl tek doz aşı yaptırılarak gençlik hastalığının önlenmesi sağlanır. Gençlik hastalığı belirtilerinin yaşandığı kedilerde ise öncelikle gerekli tahlil ve incelemeler yapılır. Daha sonra da ishali ve kusmayı ortadan kaldıracak olan ilaç, diyet ve diğer tedaviler uygulanır. Bu dönemde sağlıklı ve dengeli beslenme tedavide önemli bir rol oynamaktadır. İmmün sistemi destekleyen ilaçların verilmesi ve kedinin izlenmesi tedavide oldukça önemli ve gereklidir.

 

Gençlik hastalığı her ne kadar tedavi edilebilir bir hastalık olsa dahi tedavinin ardından geçen ilk bir buçuk ay içinde tekrar etmesi oldukça yüksel bir ihtimaldir. Gençlik hastalığını atlatan ancak buna rağmen kör olan kedile için ise göze yapılan cerrahi müdahalelerle tedavi edilmesi gereklidir. Ayrıca, Kedi gençlik virüsü son derece dayanıklı bir virüstür ve yıllar boyu toprak, fayans, halı ve mobilya aralarında yaşayabilir. Dolayısıyla hayvanın yaşadığı ve bulunduğu ortamdan bu virüsü kaldırmak için en etkili yöntemlerden biri ortamların özel hazırlanan çözeltiler ile iyice dezenfekte edilmesidir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Kedilerde Nezle başlıklı makalemizde kedi cinsi, kedi cinsleri ve kedi hastaliklari hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mihrigül dedi ki:

    Kedilerde gençlik hastalığı çok ciddi bir hastalıktır. Bundan korunmanın tek yolu düzenli aşı yapılmasıdır. Mutlaka kedinizin bir veterineri olmalı ve düzenli aşıları yapılmalıdır. Eğer kedimizin arkasından üzülmemek istiyorsak düzenli olarak aşılarını yaptırmalı hiç bir şekilde ihmal etmemeliyiz.

BİR YORUM YAZ