Kedilerde Gebelik

  • 16 Nisan 2017
  • 194 kez görüntülendi.
Kedilerde Gebelik

Kedilerde Gebelik

 

Kedilerde gebelik için bazı şartların oluşması önceliklidir. Dişi kedilerin yeterli olgunluğa erişmeleri için gerekli süre ırklara bağlı olarak değişmektedir. Dişi kediler 3 aylık ile en geç 18 aylık oldukları zamanda gebe kalabilirler. Ancak kedinin cinsel olgunluğa erişmiş olmasının gebe kalacağını kanıtlayan bir durumdur.

 

Belirtileri

 

 Kedilerde gebelik belirtileri insanlara çok fazla benzer. Uykuda ve iştahta artış ile sabah bulantıları nedeniyle kusma sorunu dikkat çeker. Gebeliğin 3. haftasından itibaren de dişi kedilerin memeleri belirginleşmeye başlar. Eğer kedinizde gebelik belirtileri konusunda şüpheleniyorsanız bir veterinere danışabilirsiniz.

Kedilerde Gebelik

Kedilerde Gebelik

Kedilerde Gebelik

Kedilerde Gebelik

 Gebelik Öncesi ve Sonrası

 

 Kedilerde gebelik süresi normal şartlarda 63-65 gündür. Gebeliğin son günlerinde, doğum yaklaşırken kedilerin davranışlarında değişimler gözlemlenirken doğuma bir kaç hafta kala hamile bir kedi için uygun bir yer arayışı olmalıdır. Kedilerde doğum belirtileri en son haftada belirginleşir  ve en önemli doğum belirtileri şunlardır;

 

Doğuma 1 veya 2 gün kala kedilerde yaşanan iştahsızlıklar gözlemlenir.

Kedilerde normal vücut ısısı 38-39 derecedir. Doğumdan 12 saat öncesinde ise vücut sıcaklıkları 1-2 derece daha düşmektedir..

Doğuma birkaç saat kala kedi artık doğumu gerçekleştirmek için yuvasına çekilir.

 

Bir önceki yazımız olan Kedilerde Cushing Sendromu 2 başlıklı makalemizde kedi cinsi, kedi cinsleri ve kedi hastaliklari hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Asena dedi ki:

    Kedilerde gebelik tıpkı insanlardaki gibi bir süreçtir. Onlar da gebeliklerinde bir çok sıkıntı yaşarlar. İştahsızlık, keyifsizlik hali görülür. Tabiki insanlardan çok daha kısa bir sürede doğum gerçekleşir ama bildiğiniz bir losa bakımı gereklidir kedinize. Doğum öncesi ve doğum sonrası çok hassaslaşır özel ilgi ister.

BİR YORUM YAZ