Kedilerde Gebelik

  • 18 Nisan 2017
  • 182 kez görüntülendi.
Kedilerde Gebelik

Kedilerde Gebelik

Doğumun başlamasıyla gebe kedilerde huzursuzluk başlarken ilk yavru her zaman en zor gelen yavrudur. Evde gerçekleşen doğumlar genelde 4-5 saatte olabilmektedir ve asla acele edilmemelidir. İlk yavru geldikten sonra diğer yavrular da daha kolay ve hızlı bir şekilde gelebilirler. İlk doğdukları anda eğer doğum evde gerçekleşiyor ise ve yavrulara anne kedi müdahale etmiyor ise, yavruların ağız bölgelerini temizlemeniz gerekecektir. Ağız ve burun bölgesinin açık olması  ve yavrunun nefes alabilmesi gereklidir.

Eğer yavruları temizlediğiniz halde hiç hareket etmiyorlarsa da minik kedileri ellerinizle biraz titretin veya silkeleyin. Ancak doğumun tamamen bitmesiyle de anne kedinin rahatlamasını sağlamak önemlidir. Yeni doğan yavru kedilerin görme işitme duyuları ise ilk 8-10 gün civarında işlevini yerine getiremeyerek kör ve sağır olarak hayata geldikleri unutulmamalıdır. Doğumdan sonraki 14 günlük sürenin sonunda görme ve işitme duyuları tam olarak işlev kazanırken evde gerçekleşen doğumlar sonrası hem anne kedi hem de yavrular muhakkak bir veteriner kontrolünden geçirilmelidir..

Bir önceki yazımız olan Kedilerde Gebelik başlıklı makalemizde kedi cinsi, kedi cinsleri ve kedi hastaliklari hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ayça dedi ki:

    Kedilerde gebelik en hassas dönemdir. Daha çok ilgi daha çok bakım isteyen bir dönemdir. Kediniz gebelik döneminde huy değiştirebilir, daha hassas ve alıngan olabilir. Düzenli olarak doktor kontrolü yaptırılmalı, gerekli vitaminler verilerek gebelik döneminin rahat geçirmesi sağlanmalıdır.

BİR YORUM YAZ