Kedilerde Felç

  • 23 Mart 2017
  • 338 kez görüntülendi.
Kedilerde Felç

Kedilerde Felç

 

Kedilerde felç merkezi sinir sistemi ve çevresel sinirler ile ilgili çeşitli sorunlar nedeniyle görülebilmektedir. Bunların genel nedeni ise ü vurma, çarpma, kazalar, yüksekten düşme gibi travma kaynaklı olabileceği gibi  sinirlere bası yapan tümörler, disk fıtıkları gibi nedenlerle de felçler oluşabilmektedir.

Kedilerde Felç

Kedilerde Felç

Belirtileri

 

 Kedilerde felç belirtileri çok net olmakla birlikte Oluştukları yere göre her iki arka bacağın felci,  tüm bacakların felci veya lokal felçler şeklinde görülür. Hareketsizlik, tamamen veya kısman hareket kısıtlığı ve hissizlik gibi belirtiler önemsenmeli ve hemen bir veterinere başvurulmalıdır.

 

Tedavi

Kedilerde Felç

Kedilerde Felç

Kedilerde felç tedavisi zor ve zaman alan bir hastalıktır. Hasta olan kedinin detaylı bir nörolojik muayene sonrası röntgen, tomografi ve MR gibi görüntüleme yöntemleriyle felç durumunun kesin yeri ve nedeni saptanarak tedavi planı ortaya konulur. Kedilerde felcin tedavisi öncelikle ilaç, fizik tedavi, lazerle tedavi ve akupunktur tedavisinin yanı sıra cerrahi müdahaleyi de beraberinde getirebilen bir düzene sahiptir Kedi bakımında en önemli detay felçli kedinin temiz tutulmasıdır. Felçli hayvanlarda yaşanan idrar ve dışkı tutamama sorunlarının neticesinde hijyenik bir şekilde temizlenmezlerse deride yaralara ve ciddi enfeksiyonlara neden olunabilir. Kediler için özel biçimde üretilmiş hasta alt bezlerinden faydalanmak en doğru çözüm olacaktır. Ayrıca kedinin bakımı için talk pudrası kullanımı da kedinin cildini kuru tutmaya yardımcı olurken yara oluşumunu da engelleyecektir.

 

Felçi kedide zamanla cildinde yara açılabilirken bu durumda mutlaka antibiyotikli pomatlar kullanılması gerekir ve aksi takdirde yaraların yüzeyinde oluşan enfeksiyonlar kedinin hayatını riske edebilir. İdrar keselerinde sıkıntı yaşayan ve zamanla idrar biriken kedilerin ise masajla idrar keselerinin boşaltılması onları çok fazla rahatlacaktır. Ayrıca dışkısını yapamayan hastalarda da masaj veya özel lavmanlar kullanılmaktadır. Felçi kedilerin yaşam kalitelerini devamlı olarak arttırmak ve yaşamlarını sürdürebilmeleri için tekerlekli askı aparatları ve yürüteçler kullanılabilirken felçli kedinin fiziksel ve ruhsal sağlığını olumlu yönde etkileyecektir. Sonuç olarak kedilerde yaşanan felç hastalığı uzman bir veteriner hekim tarafından tedavi edilmediği sürece asla iyileşmeyecektir. O nedenle kediniz felç hastalığına yakalanırsa hiç zaman kaybetmeden en yakın uzman bir veteriner hekime başvurarak erken müdahale ve tedaviyle iyileşme şansını arttırabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Kedilerde Sistit başlıklı makalemizde kedi cinsi, kedi cinsleri ve kedi hastaliklari hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ