Kedilerde Epilepsi

  • 18 Mart 2017
  • 279 kez görüntülendi.
Kedilerde Epilepsi

Kedilerde Epilepsi

 

Kedilerde epilepsi  rahatsızlığı merkezi sinir sistemini oluşturan sinir hücrelerinin olağan dışı deşarj olması sonucu nöbet geçirmeye sebep olan bir sinirsel hastalıktır. Epilepsi tek bir hastalık olarak değerlendirilmemelidir. Beynin belli bir bölümünden kaynaklanacağı gibi beyine etki edecek bazı dış etkenlerden dolayı da gelişebilmektedir. Epilepsi nedenleri başta viral enfeksiyonlar, beyin kanaması ve kafa travmaları, zehirlenmelerdir. Kedilerde genelde enfeksiyonların tetiklediği toksinler nedeniyle epilepsi sorunu gelişirken 6  yaşından büyük kedilerde ise epilepsi oluşumu tümör gibi sorunlardan dolayı oluşmaktadır.

Belirtileri

 

 Kedilerde epilepsi  belirtileri öncelikle kafa sallama, yalanma veya  vücut seyirmeleri gibi işaretlerle kendini belli ederken kedinin takibi mümkün olduğunda ise dalgın bakışlarla bilinç kaybı gözlemlenir. Büyük ve ağır nöbetlerde ise bilinç kaybı ve vücut kasılması yaşanır. Sürekli miyavlama, sallanma ve inilti de takip edilmesi gereken belirtilerdir. Nöbetler günde bir kaç kez tekrarlandığı gibi 10 ya da 30 günde bir de aniden yaşanabilir. Epilepsi nöbetleri ortalama l-2 dakika sürerken kedi yavaş yavaş kendine gelebilmektedir. Kriz geçiren kedi kriz sonrası yorgundur ve ağırlaşmıştır veya dışarı çıkmak dahi isteyebilir.

Tedavi

 

Kedilerde epilepsi hastalığının teşhisi genellikle zordur ve ilk zamanlarda diğer hastalıklarla karıştırılabilir. Veteriner nöbet geçiren hastayı kontrol ettiğinde herhangi bir bulguya bazen rastlayamaz. Özel bir test yöntemi bulunmamaktadır. Çeşitli laboratuvar teknikleri, röntgen, tomografi ve MR gibi tetkikler yön göstericidir. Kedinin nöbet geçirdiği sırada ise doğru müdahale hayati bir önem taşır. Kesinlikle kediyi ürkütecek şekilde panik davranılmaması gerekliyken ayrıca kedinizin başının altına bir yastık veya havlu koyarak kedinin kafasını yere vurarak zarar vermesini önlemeniz önemlidir. Kedinizin boynunu düz pozisyonda tutmalısınız ve dilini yutmaması için dilini ağızından dışarıya almanız gereklidir. Epilepsi krizi sonrasında

İse kedinizin yanından az bir süre daha ayrılmayarak onunla ilgilenmeniz ve sakinleştirmeniz mecburen gereklidir. Genel olarak hastalığın kesin bir teşhisi olmadığı gibi kesin bir tedaviside olmamaktadır. Hastalığın nedenine göre destekleyici bir tedavi şekli ve düzen

planlanır. Kediye öncelikle sakinleştirici ilaçlar verilir. Kedinin nöbetleri bu şekilde  azaltmaya ve hafifletmeye çalışılır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Kedilerde Aids başlıklı makalemizde kedi cinsi, kedi cinsleri ve kedi hastaliklari hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ