Kedilerde Doğru Beslenmenin Önemi

  • 25 Ocak 2017
  • 194 kez görüntülendi.
Kedilerde Doğru Beslenmenin Önemi

Kedilerde Doğru Beslenmenin Önemi 

Kedilerde Doğru Beslenmenin Önemi

Kediler familyasında ki birçok hayvan gibi etoburdurlar. Aynı zamanda kediler birçok hayvana oranla yemek konusunda daha seçicidirler ve düzenli yemek istemekle kalmayıp belirli bir düzende temiz su isterler. Ayrıca kedilerin sağlıklı olduklarını dış görünüşlerinden de kolayca anlayabiliriz. Kedilerde doğru beslenmenin önemi somut olarak karşımıza Canlı bir bakışa sahip, parlak tüylere sahip ve daha aktif olmaları ile çıkmaktadır. Kedilerin yemek konusunda seçici olduklarını, iyi kokmayan yemekleri ve istedikleri sıcaklıkta olmayan yemekleri reddetmelerinden de anlayabiliriz. Kedilerin beslenmelerinde almaları gereken değerler, a vitamini, d vitamini, karbonhidrat, proteinler, temel yağ asitleri ve taurindir. Kediler beslenmeleri sırasında bu değerleri mutlaka almalıdırlar.

kedilerde beslenme

kedilerde doğru beslenmenin önemi

Kedilerde doğru beslenmeye dikkat etmek istiyorsanız her evredeki kedi için beslenme sıklığı farklıdır. Yavru ve yetişkin kedilere arada bir kuru ve konserve mama verilmelidir. Hamile kedilere gebelik döneminin son haftalarında normal beslenme oranlarının en az 3 katı daha fazla besin verilmelidir. Emzirme döneminde olan kedilere yine aynı şekilde normal beslenme oranlarının en az 3 katı daha fazla besin verilmelidir. Fakat ileri yaştaki yaşlı kedilerde ise hareket etme oranlarına göre besin verilmelidir. Hareket etme yetisi ne kadar az ise besin verme sıklığı da o kadar azaltılmalıdır.

kedilerde doğru beslenmenin önemi

kedilerde doğru beslenmenin önemi

Kedilerde doğru beslenmenin önemi, kullanılan mamalara ve kedilere verilen ev yemeklerine bakılarak da anlaşılabilir. Kediler birçok durumda köpeklerle aynı özelliklere ve aynı ihtiyaçlara sahip olsalar bile beslenme konusunda ayrıldıkları noktalar vardır. Kedilerin köpeklere göre bir miktar daha fazla protein almaları gerekmektedir. Kedilerin almaları gereken vitaminler arasında A vitamini de bulunmaktadır. Fakat yine de her şeyin fazlası nasıl zarar ise vitaminin fazlası da öyle zarardır. Bu nedenle verilen besinlerde abartıya kaçmamakta fayda vardır. Ayrıca bazı besinlerin fazla verilmesi de vücutta bulunan bazı vitaminlerin azalmasına neden olacaktır. Mesele yağlı balığın kediye çok verilmesi zamanla E vitaminin azalmasına neden olacaktır. Kedilerde meydana gelen bu E vitamini eksikliği belirli bir süre sonra kedilerin kemik erimesi sorunu ile karşı karşıya kalmasına sebep olacaktır.

kedilerde doğru beslenmenin önemi

kedilerde doğru beslenmenin önemi

Bir önceki yazımız olan Kedilerde Hamilelik başlıklı makalemizde kedi cinsi, kedi cinsleri ve kedi hastaliklari hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Yasemin dedi ki:

    Kedilerin beslenmesi de diğer tüm canlılardaki gibi düzen ve titizlik ister. Mutlaka saatle ve ona özel besinlerle beslemelisiniz. Gereksiz besinler vererek bünyelerini yormamalısınız.

BİR YORUM YAZ