Kedilerde Depresyon

  • 15 Mart 2017
  • 303 kez görüntülendi.
Kedilerde Depresyon

Kedilerde Depresyon

 

Kedilerde depresyon rahatsızlığı çok yaşanan ancak farkedilmeyen bir durumdur. Kediler çok duygusal ve hassas canlılar olduğu için olan bitenden hemen etkilenirler. Taşınma, evdeki dekorasyon değişiklikleri, ortama yeni bir insan veya hayvan katılması ve ilgi eksikliği gibi nedenler kedilerde depresyona neden olmaktadır.

kedilerde depresyon 2

kedilerde depresyon 2

Belirtileri

 

 Kedilerde depresyon rutin dışı bazı davranışlarla kendini gösterecektir. Öncelikle kaçma isteği, çekingen tavırlar, ürkek davranma, tüy dökülmesi, kendini aşırı şekilde yalama, saklanma eğilimi, aşırı yemek yeme veya iştahsızlık durumu ve insanlardan aşırı uzaklaşma gibi önemli belirtileri takip etmek gereklidir.

kedilerde depresyon

kedilerde depresyon

Tedavi

 

Kedilerde depresyon hastalığının tkedi cinsleri, kedi videoları, kedi isimleri, kedi cinsi, kedi sesi, kedi türleri, kedi hastalıkları, kedi hastalıkları tedavisiedavisinde  en önemli etken kedinin depresyona girmesine neden olan faktörlerin tespit edilerek bu faktörlerin düzeltilmesi olacaktır. Ayrıca kedilerde depresyon tedavisi zaman zaman zorlu bir süreç olabilir. Bu dönemde kedi sahiplerinin çok dikkatli ve sabırlı olması, kediye sevgi ve şefkat göstermesi açısından güzel bir etki olacaktır. Ayrıca kediler etraflarında olan bitenlerden çok çabuk etkilendikleri için kedinin depresyona girmesinin nedeni kedi sahibinin zor bir dönemden geçiyor olması dahi olabilir. Depresyon rahatsızlığının belirtileri gibi başka hastalıkların da belirtileri olabileceğini unutmamanız önemlidir. Bu nedenle kedinizde herhangi bir sorun farkederseniz hemen yapmanız gereken veterinere başvurmak ve bu belirtilerin altında yatan bir fiziksel sorun veya hastalık olup olmadığının teşhis edilmesini sağlamaktır.

kedilerde depresyon 1

kedilerde depresyon 1

Veterinerin yapacağı muayene ile kedideki sorunlar ortaya çıkacak ve tedavisi de şekillenecektir. Veteriner muayene esnasında sizlere yönelteceği bazı sorular ile mevcut durumun sebeplerini ve depresyonun türünü analiz edecektir. Böylelikle uygulanacak olan tedavinin yöntemi ve süreci daha kolay planlanacak ve daha çabuk sonuç alınacaktır .Tedavi sürecinde sabırlı olmanızdan bahsettiğimiz gibi ayrıca Kedinizin depresyon belirtilerinden birini veya birkaçını taşıdığını farkederseniz, onunla bol bol oyun oynamalısınız. Mevcut hareketli oyuncaklarını daha da arttırabilir ve onu sıklıkla mutlu ederek yaşam enerjisini de geri kazanmasını sağlayabilirsiniz. Onu rahatlatacak şekilde bir masaj yapabilir veya yemek yerken onunla biraz konuşabilirsiniz. Bu noktada önemli olan şey ise kedinizi iyi tanımanız ve farklı iletişim yöntemleri geliştirerek onun bu sıkıntılı süreci atlatmasına yardımcı olmanızdır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Kedilerde Tırnak Kesimi başlıklı makalemizde kedi cinsi, kedi cinsleri ve kedi hastaliklari hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ