Kedilerde Cushing Sendromu 2

  • 14 Nisan 2017
  • 178 kez görüntülendi.
Kedilerde Cushing Sendromu 2

Kedilerde Cushing Sendromu

 

Tedavi

 

 Kedilerde cushing sendromu için doğru tedavi edilmesi gereklidir ancak kesin teşhis çok önemlidir. Veteriner hekim kedilerde bu hastalıktan dolayı şüphelenilmesiyle çeşitli tahlil ve tetkikler yaparak muayene edecektir. O nedenle tam kan sayımı, kimya analizi, idrar tahlili, ultrason testleri, hormon testleri, kortizol testleri, MRI tetkikleri gibi çeşitli yöntemleri deneyerek veteriner hekim aldığı sonuçlara göre teşhisini kesinleştirecek ve tedaviye başlayacaktır. Bu hastalıkta kesin bir tedavi ve iyileşme olmamakla birlikte kedileri için ilaç tedavisi sıklıkla kullanılmaktadır.

Ayrıca veteriner hekimler tarafından uygun ve gerekli görülen bazı vakalarda etkilenen adrenal bezleri cerrahi operasyon ile alınma yolu da denenebilir. Ancak salgı bezlerinin kortizol üretiminin de kontrol altına alınmaya çalışılması denenebilmektedir. Kortizol hormonunun sentezi ve doğru salgılanması amaçlanırken baskılanan kortizol seviyesi hastalığın tedavisini kolaylaştırarak kedinin sağlığını destekleyecektir. Öncelikli olarak hastalığın altında yatan neden bulunursa hastalığın ilerlemesi de durdurularak kontrol altına alınacaktır. Hastalığa etki eden hipofiz bezi tümörü söz konusuysa kedi için bir cerrahi girişim yine söz konusu olurken kedi sahiplerinin hayvanlarının sağlığı için karar vermesi gereklidir

Bir önceki yazımız olan Kedilerde Cushing Sendromu 1 başlıklı makalemizde kedi cinsi, kedi cinsleri ve kedi hastaliklari hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ