Kedilerde Cushing Sendromu 1

  • 12 Nisan 2017
  • 164 kez görüntülendi.
Kedilerde Cushing Sendromu 1

Kedilerde Cushing Sendromu

 

Kedilerde cushing sendromu  vücutta aşırı glukokortikoid üretiminden kaynaklanır. Hipofiz bezi tarafından üretilen ACTH hormonu, adrenal bezlere etki ederek tüm sistem için gerekli olan glukokortikoid hormonunu fazla düzeyde üretir. Bu durumda da hiperadrenakotizm ortaya çıkar. Cushing sendromu kalp, börek, sinir sistemi, solunum, iskelet sistemi ve kasları olumsuz şekilde etkiler. Hastalık kedilerde oldukça nadir olmakla birlikte genelde yaşlı kedilerde görülür. Köpeklerde de görülebilen bu rahatsızlık pek çok farklı hastalıkla karıştırılabilen belirtiler taşımaktadır..

 

Belirtileri

 

 Kedilerde cushing sendromu belirtileri şeker hastalığı ile benzer belirtilerle karışabilir. Sinsi ilerleyen ve geç belirti veren bir hastalıktır. Ancak spesifik belirtileri şunlardır; çok fazla idrara çıkma, susuzluk, aşırı yemek yeme, hızlı kilo alma, uyuşukluk, vücutta yağlanma, vücutta yağların düzensizce toplanması, karnın sarkması, kesik kesik nefes alma ve hızlı kilo verme, tüy dökülmesi, deride incelme, depresyon, ishal, kusma ve zayıflıktır.  Hastalık belirtileri genellikle yaşlılıkla karıştırılsa da mutlaka bir veteriner görüşü alınarak gerekli tetkiklerin yapılması gereklidir.

Bir önceki yazımız olan Kedilerde Astım başlıklı makalemizde kedi cinsi, kedi cinsleri ve kedi hastaliklari hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ