Kedilerde Besin Alerjisi

  • 04 Nisan 2017
  • 194 kez görüntülendi.
Kedilerde Besin Alerjisi

Kedilerde Besin Alerjisi

 

Kedilerde besin alerjisi  tıpkı insanlarda olduğu gibi sıklıkla yaşanabilen alerjik bir durumdur. Kedilerde bağışıklık sisteminin alerjen ya da antijen olarak tanımlanan maddelere karşı aşırı tepki vermesi sonucu yaşanan besin alerjisi, normalde zararlı olmayan bazı besin maddelerinin kedilerde neden olduğu alerjik bir reaksiyondur. Besin maddelerinin içinde olan protein, karbonhidrat, koruyucu ve renklendirici maddeler kedilerde alerjiye neden olabilir. Kedilerde genellikle besin alerjilerine neden olan maddeler hazır mamalar, balık, mısır ve tavuktur.

Kedilerde Besin Alerjisi

Kedilerde Besin Alerjisi

Belirtileri

 

 Kedilerde besin alerjisi kaşınma ve cilt yangıları ile ortaya çıkmaktadır. Kedinizin cildinde yer yer döküntü veya yara, kızarıklık, kaşıntı ve kabarcıklar da ciddi bir alerji belirtisidir. Öksürme ve hapşırma gibi belirtilerin yanı sıra gözlerde akıntı ve kaşınma da yaşanabilir. Kusma ve ishal pek çok ciddi hastalığın yanı sıra, alerji belirtilerinden biri de olabilir ve vakit kaybetmeden bir doktora başvurulmalıdır.

Kedilerde Besin Alerjisi

Kedilerde Besin Alerjisi

Tedavi

 

Kedilerde besin alerjisi teşhisi kan ve deri testleriyle mümkün değildir ve özellikle deride yaşanan belirtilerin besin alerjisi olduğuna karar vermeden evvel pire ısırıklarına aşırı duyarlık ya da solunum yolu alerjisi gibi diğer hastalıklar değerlendirilir. Besin alerjisinden şüphelenen veteriner diyet denemelerini tercih edebilir. Diyet denemesi protein ve karbonhidrat kaynağı içeren bir beslenme programıdır. Eğer kedide bir besin alerjisi söz konusuysa genellikle denemenin ilk dört haftası içinde bu sıkıntılarda bir azalma gözlemlenir. Diyet denemesinden sonra kedi önceki beslenme düzeni ile beslenmeye başlanarak diyetin gerçekten alerji nedeni olup olmadığı belirlenir.

Sorunun besin alerjisi olduğu anlaşıldıktan sonra alerjisinin olduğu besin  belirlenmeli ve kedinin diyetinden mutlaka çıkarılmalıdır. Bu duruma karşı ise kedinin alerjiye neden olan besinden uzak tutulması gerekir. Besin alerjisi olan bir kediyi tedavi etmek için her kedide olumlu sonuç veren özel bir besin veya bir ilaç yoktur. İyileşme ancak alerjik tepkiye neden olan besinin diyetten çıkarılmasıyla olabilir. Unutulmamalıdır ki kedilerdeki olsun besin alerjileri genelde yaşa, mevsime, ırka ve cinsiyete bağlı değildir ve uzun yıllardan sonra metabolizmada yaşanan değişikliklere bağlı olarak dahi gelişebilen bir durumdur.

 

 

Bir önceki yazımız olan Kedilerde İdrar Yolları Hastalıkları başlıklı makalemizde kedi cinsi, kedi cinsleri ve kedi hastaliklari hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ