Kedilerde Astım

  • 10 Nisan 2017
  • 234 kez görüntülendi.
Kedilerde Astım

Kedilerde Astım

Kedilerde astım çok sık görülen solunum sistemi hastalıklarından biridir. Astım sorununda solunum yollarının daralması sonucu çeşitli alerjenlere ve uyaranlara karşı artan duyarlılık görülmektedir. Akut ya da kronik olmak üzere çeşitleri vardır.

 

Belirtileri

 Kedilerde astım  solunum güçlüğü, ağzı açık nefes alma, hırıltılı solunum, öksürük ve hırçınlık ile kendisini gösterirken ortam akarları, deterjanlar, parfümler, hava kirliliği, sigara dumanı, polen gibi etkenler kedide astıma neden olmaktadır.

 Tedavi

 

 Kedilerde astım sorunun teşhis ve tedavisi için evcil hayvanınızın üzerinde ayrıntılı bir fiziki muayene gereklidir. Detaylı bir fiziki muayeneden sonra, akut astım vakalarında tedavi hemen başlamaktadır. Laboratuvar testleri için de veteriner muhakkak kan ve idrar örnekleri alınmaktadır. Akut astım ataklarında acil şekilde tedavi planı hazırlanır ve uygulanırken hastanede dahi tedavi devam edilebilmektedir. Oksijen takviyesi ile birlikte kapanan hava yollarını açmak için derhal tedavi başlatılmalıdır. Veteriner kedinin ciğerlerinin şişerek normal şekilde nefes alabilmesi için çeşitli medikal ilaçlarda verecektir. Acil durumlardaki gerekli müdahaleler bittikten sonra tedavi için tekrar bir plan ortaya konulacaktır.

 

Ayrıca kedilerin sağılığı ve ihtiyaçları doğrultusunda ev ortamınızı değiştirmeniz dahi gündeme gelebilir. Bazı parfümlerden, kapalı ev ortamında sigara içmekten, kimyasal spreylerin kullanılmasından kaçınmakta önemlidir. Veterineriniz astımlı kediniz için uygun beslenme düzeni konusunda da uzun süreli diyet programı vererek size tavsiyelerde bulunacaktır. Kesin ve yok edici bir tedavisi olmayan bu hastalığın sürekli nüksetme ihtimali bulunur ve doğru şekilde tedavi edilmezse ölüme dahi  yol açmaktadır. Astım sorunu bazı ilaçlar ile birlikte kontrol altında tutulurken veteriner hekimin muayenesi sonucu kesin bir tedavi şekli ortaya çıkacaktır.

Sonuç

Kedinizin astım ataklarına göre kullanacağı ilaçlar dahi veteriner tarafından kedinizin cinsine ve yaşına uygun şekilde düzenlenerek belirlenmelidir. Solunum güçlüğü yaşayan ve astım atağı yaşayan kediler acilen veteriner kliniğine götürülmelidir. Özelikle stres faktörü kedideki solunum güçlüğünü daha da zorlayacaktır. Veteriner kliniğine götürdüğünüz kedinize uzman hekim oksijen ve solunumu rahatlatacak ilaçlar verecektir. Akciğerlerde sıvı birikmesi veya tümör gibi hastalıklarda da benzer astım krizlerine rastlanılmaktadır..

 

Bir önceki yazımız olan Kedi Lösemisi başlıklı makalemizde kedi cinsi, kedi cinsleri ve kedi hastaliklari hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Merve dedi ki:

    Kedilerde astım çok sık rastlanan bir hastalıktır. Kedilerin yapısı düşündüğümüzden daha hassastır. Bulunduğu ortamda sigara içilmesi, parfüm kokuları, fazla tozlu ortamlar kedilerde astımı tetikleyebilir. Kedimizin ihtiyacı olan temiz hava ve hijyen çok önemlidir.

BİR YORUM YAZ