Kedilerde Aids

  • 17 Mart 2017
  • 288 kez görüntülendi.
Kedilerde Aids

Kedilerde Aıds

 

Kedilerde aids  Feline İmmundeficiency Virus, yani FIV adıyla anılır. AİDS’e neden olan Human İmmundeficiency Virus, HIV ile aynı familyadandı ancak kedi AIDS’i olarak isimlendirilir. Bu virüs sadece kediler arası bulaşıcıdır ve insana geçişi yoktur. FIV enfeksiyonuna bağlı bağışıklık baskılanması sorunu FIV bulaşması genelde kavga esnasındaki ısırıklar yoluyla gerçekleşir. Yavru kedilere de genelde annelerinden geçer. Kedi bir kez FIV e yakalandığında hayatı boyunca enfekte olmuş olur.

Belirtileri

 

 Kedilerde aids  belirtileri genelde kedide ateş, depresyon ve lenf nodüllerinde büyüme şeklinde görülür. Aids’li kedi immün yetersizlik sebebiyle enfeksiyonlara karşı son derece savunmasızdır. Vücudun tüm sistemleri derinden etkilenir. Solunum sistemi enfeksiyonları, kusma, kilo kaybı, ateş, sinir sistemine ait bozukluklar, göz problemleri ve böbrek hastalıkları da sıkça görülür.

kedilerde aids

kedilerde aids

Tedavi

 

Kedilerde aids  hastalığının teşhisi için ELİSA testi gereklidir. Bir damla kanla yapılan ve 15 dakikada sonuç veren bu testler çok kolay ve  güvenilirdir. Yavru kedilerde ise anneleri hasta olduğu zaman yaklaşık 6-8 ay kadar annelerinden aldıkları antikorları vücutlarında taşırlar ve test bu yaşlarda pozitif olsa bile kedinin hasta olduğu anlamına gelmemektedir. Pozitif olan test sonuçları yavru kedilerde 10-12. Aylarda yine tekrarlanmalıdır. Negatif test sonucu ise kedinin Aids hastalığını taşımadığının en net kanıtıdır. Hastalığın virüsü vücuda girdikten 8-12 hafta sonra antikorlar tamamen gelişir ve şüpheli durumlarda test yapılarak takip edilmelidir.  Hasta olan kedilerin yaşam süreleri değişen bir plandadır. Hastaların büyük bir bölümü herhangi bir belirti  vermden yıllarca yaşayabilir.  Teşhis konulan kediler genelde 1-2 yıl kadar yaşayabilir. Aids hastalığının kesin bir tedavisi yoktur. Yapılacak en iyi önlem hasta olan kediyi ikincil enfeksiyonlardan mümkün olduğunca korumaktır. Diğer kedilerle olan teması kesilmeli ve ev içinde kalması sağlanmalıdır. Diğer hastalıklara karşı da mutlaka aşı ve ilaçlamalar düzenli olarak yapılmalı ve ihmal edilmemelidir. Ancak hastalık ilerledikçe enfeksiyonlarla savaşmak oldukça zorlaşır ve dikkat edilmelidir. Kedinin sokağa çıkmasını önlemek, kediyi kısırlaştırmak ve Aids testi negatif çıkarsa sağlıklı kedilerinizi FIV aşısını yaptırarak hastalıklardan koruyabilirsiniz.

kedilerde aids2

kedilerde aids2

Bir önceki yazımız olan Kedilerde Depresyon başlıklı makalemizde kedi cinsi, kedi cinsleri ve kedi hastaliklari hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Aysu dedi ki:

    Kedilerde aids önemli bir hastalıktır. Bu Aids hastalığı kedilerden insanlara geçmez. Kedimizde duygusal problemler, hareketlerinde değişiklik, ateşlenmde ve lenflerinde şişme fark edersek hemen Aids testi yaptırmalıyız. Ve düzenli aralıklarla kedimizi Aids testi yaptırarak onu koruma altına almalıyız.

BİR YORUM YAZ