Kedi Lösemisi

  • 05 Nisan 2017
  • 208 kez görüntülendi.
Kedi Lösemisi

Kedi Lösemisi

 

Kedi lösemisi  bir virüse bağlı olarak gelişen ve evcil kedilerde öldürücü olabilen bir retrovirüstür. Kedi lösemi virüsü olan (FeLV) sadece kedilerde hastalık yaratırken, köpek veya ve insanlarda hastalık görülmemektir. Bağışıklık sistemine direkt etkisi olan bu virüs hastanın vücut direnci iyi değilse ölümcül bir etki yaratırken bazı kediler virüse karşı bağışıklık geliştirerek taşıyıcı olabilmektedirler.

kedilerde lösemi

kedilerde lösemi

Kediler arasında çok kolay bulaşan bu virüs; salya ve gözyaşı gibi vücut sıvılarında bulunurken kedilerin birbirlerini yalarken, aynı mama ve tuvalet kabını kullanırken veya kavga esnasındaki ısırık yaralarıyla bulaşabilmektedir.

 

Belirtileri

kedilerde lösemi

kedilerde lösemi

 Kedi lösemisi belirtileri lenf bezlerindeki şişlikler, iç organ ve lenf bezlerindeki bazı tümörler, sindirim sistemi tümörleri, bağırsaklarda tıkanıklıklar, iştahsızlık,  zayıflama, halsizlik, değişen vücut ısısı, üremi, virüsün etkisiyle her türlü enfeksiyona yakalanma ve kolay bir şekilde iyileşememe, kanlı kronik ishal ve son aşamada ise sinirsel rahatsızlıklar gözlemlenmektedir..

 

 Tedavi

 

Kedi lösemisi hakkındaki teşhis ve tedavi için veteriner ilk olarak bakteriyel, parazit, viral veya mantar enfeksiyonlarını elemek için tahliller yapacaktır. Kedide anemi ya da kan hastalıkları olup olmadığını belirlemek için de tam şekilde bir kan sayımı yapılır. Ayrıca kesin teşhis koymak için idrar tahlili ve kemik iliği biyopsisi alınacaktır. Veteriner, lösemi belirtisi ve bazı nedenlerine göre en uygun ilacı verecektir. Bazı acil tedavi durumlarında ise kan transfüzyonu gereklidir. Bu süreçte gelişebilecek enfeksiyonlara karşı hayvanın bağışıklık sisteminde zayıflama nedeniyle dikkatli olunmalıdır.

Bu tür durumlarda mümkün olduğunca kaliteli ve besleyici besin takviyeleri ile sıvı aktarımı gibi destekleyici tedaviler gerekli olacaktır. Bu hastalığa neden olan FeLV virüsüne karşı bir aşılama mevcutken yavru kediler sekiz ile on haftalıkken ilk olarak aşılanmalıdır ve ilk aşılamadan üç ila dört hafta sonrada ikinci doz ile iki defa daha aşılanmalıdırlar. Enfeksiyon riski olduğunda ise kedi FeLV’ ye karşı yılda bir kez mutlaka aşılanmalıdır. Ancak unutulmamalıdır ki hiçbir aşı bu hastalığa ve virüse karşı %100 koruyucu ve etkin değildir. Bu nedenle muhakkak dikkatli olunmalı ve kedilerin rutin kontrolleri her ne olursa olsun ihmal edilmemelidir.

 

Bir önceki yazımız olan Kedilerde Besin Alerjisi başlıklı makalemizde kedi cinsi, kedi cinsleri ve kedi hastaliklari hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ