Karayak Kedisi

  • 25 Şubat 2017
  • 280 kez görüntülendi.
Karayak Kedisi

Karayak Kedisi

 

Karayak kedisi, ataları olan Siyamlar gibi bu kedi ırkı da beneklidir. 1960 yılında Siyam yetiştiricisi  Daugherty tarafından yapılan üretimler sonucunda ortaya çıkmıştır. İlk olarak beyaz ayaklı Birman ile Siyam kedisi daha sonrada American Shorthair ile Siyam kedisini bieleştiren yetiştirici bunun sonucunda karayak ırkını ortaya çıkartmıştır.Nadir bulunan bir ırk olarak ilk kez 1980 yılında TICA tarafından kayıtlara alınmıştır.

karayak kedisi

karayak kedisi

Özellikleri

 

Karayak kedisi, kafa yapıları normal yapıda olan bir vücuda sahiptir.Çeneleri iyi gemişmiş fakat biraz küçüktür. Burunları düzdür.Kulaklarının uçları biraz sivridir ve kulakları geniştir. Gözleri oldukça canlı bakışlara sahiptirler Gövdeleri uzun ve gelişmiş yapıda olurken çok atletiktirler. Kısa tüyleri gür ve ipeksidir.Vücutlarında mavi ve mühürlü noktaları, benekleri bulunur. Yaklaşık 9-12 kg ağırlığında olurlar. Az tüy dökerler.

 

Bakımı

 

Karayak kedisi, çok fazla bir bakım istememekle birlikte tüylerinin haftada 1 kez taranması ve fırçalanması onları ölü tüylerden arındırmaya yeterli bir bakım olacaktır. Banyo ise nadiren gerekli olurken iki haftada bir tüylerinin kesilmesi gereklidir. Karayaklar çok sadık, uyumlu, dinamik, sosyal ve son derece hareketlidirler. Ev yaşamına çok kolay adapte olabilirler. Çok zeki bir ırktır. Ayrıca çokta iyi bir oyuncudular, atılan oyuncakları geri getirmeyi ve taşımayı çok severler. İnsanlara karşı derin bir sevgi gösterirler. Suyu ve hatta yüzmeyi severler. Sahiplerine sevgilerini mırıldanarak gösterirlerken çok iyi bir arkadaş olduklarını söylenebilir. Sakin ve anlayışlı yapısı ile tanınan bu kediler çocuklarla iyi anlaşabilirler. Hatta köpeklerle bile  oldukça iyi anlaşırlar.

Uzun süre kucağınızda kalabilir ve hareket etmeden uyuyabilir. Eve gelen yabancılara karşı dahi çok candan davranır. Karayak’ın olumlu yönleri olsa da oldukça kaprisli ve sabırsız bir kedi olarakta tanınır. Onu asla kızdırmamak önemli bir detaydır. Çünkü size uzun süre küsebilir veya mamasını yemeyebilir. Genel olarak beslenmesine dikkat edilmesi gereken bu kedi ırkı obezite sorunları ile de karşılaşabilir. Kalça ve göz problemlerine karşı da düzenli sağlık kontrolleri yapılmalıdır. Düzenli sağlık kontrolleri ve bakımıyla 14-20 yıl yaşayabilen uzun ömürlü bir kedi ırkıdır.

karayak kedisi

snowshoe kedisi

karayak kedisi

snowshoe kedisi

Bir önceki yazımız olan Japon Kıvrık Kedisi başlıklı makalemizde japon kıvrık kedisi, kedi cinsi ve kedi cinsleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Yaren dedi ki:

    Karayak Kedisi gözleri ile ön plana çıkar. Genellikle masmavi derin bakışlı gözleri olur. Bakımı oldukça kolay bir kedi türüdür. Şirin hareketleri, uyumlu yapısı, zeki oluşu sizin en iyi arkadaşınız olmasını sağlar. Zamanla vazgeçilmez dostunuz olacaktır.

BİR YORUM YAZ