Japon Kıvrık Kedisi

  • 24 Şubat 2017
  • 321 kez görüntülendi.
Japon Kıvrık Kedisi

Japon Kıvrık Kedisi

 

Japon kıvrık kedisi, ponpon kuyruklu ve üç renkli kedilerdir. Çok eski çağlarda bu kedilere sadece aristokrat aileler ve kraliyet aileleri sahip olabiliyordu. Bu kediler şansın ve mutluluğun temsilcisi olarak görülmektedir. Kedilerin en büyük genetik özelliği kısa ya da hiç olmayan kuyruklarıdır. 1971 yılında C.F.A,  1990 yılında ise F.I.F.E. resmen bu kedi cinsini tanımıştır. Amerikada çok popüler olan bu kediler, Fransa’da çok nadir görülmektedir.

japon kıvrık kedisi

japon kıvrık kedisi

Özellikleri

 

 Japon kıvrık kedisi, üçgen bir kafa yapısına sahiptir.Kulakları dik, geniş ve uzun boydadır. Gözleri oval ve biraz geniştir. Vücutları ince, uzun orta boyutlardadır ve gelişmiş kas yapıları ile bilinir. Kuyrukları çok kısadır.

japon kıvrık kedisi

japon kıvrık kedisi

Bakımı

 

Japon kıvrık kedisi,  tüyleri az dökülen bir cinstir. Haftalık bir iki kez tüylerini fırçalamak yeterli bir bakımdır. Çok sağlam karakterleri, özgür ruhları, canlı ve meraklı bir mizaçları vardır. Oyuncu bir yapıya sahip Japon kıvrıklar, çocuklarla çok iyi geçinirler. Sahiplerine karşı bağlı, sadık ve çok iyi bir sevgi kaynağıdırlar. Dengeli ve zeki mizaçları ile hem apartman hayatına hem de dışarıda yaşamaya kolay uyum sağlarlar. Oldukça güçlü ve dinamik bir kas yapısına sahip olduğu için bu kedi ırkı hareket etmeyi ve hoplamayı çok sever. Ev içerisinde oldukça hareketli olan bu kediler, zaman zaman canı sıkıldığı zaman evinizin içerisinde yaramazlıklar yapmaya aniden başlayabilir. Bu nedenle sürekli onunla ilgilenmeniz tavsiye edilir. Çok tatlı ve sevgi dolu bir kedi cinsidir. Bir kere seven biri insana bile hemen çok yakın bir bağ kurarak güvenirler. Bundan dolayı herkesle hemen iyi bir arkadaş olabilirler. Avcı kimliğini hiç saklamaz. Oyuncakları bile daima kovalama telaşındadır. Sınırlarını ve olduğu bölgeyi koruma içgüdüleri daima vardır. Oyuncu, aktif ve zeki bir sosyal kedi ırkı olduğunu kanıtlayan bu kediler daima ataktatır. İlgiyi ve oyunları seven bir ırk olarak onunla ilgilenmeniz ve konuşmanız onu memnun edecektir. Sağlık sorunları olarak ise başlıca böbrek ve kilo sorunları yaşayabilen bu kedi ırkı, rutin kontroller ve dikkatli beslenme şartıyla ortalama 14-16 yıl arası yaşayabilirler.

japon kıvrık kedisi

japon kıvrık kedisi

japon kıvrık kedisi

 

Bir önceki yazımız olan İran Kedisi başlıklı makalemizde İran Kedisi, kedi cinsi ve kedi cinsleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hamide dedi ki:

    Japon Kıvrık kedisi top gibi kuyruğu ile ipek gibi tüyleri ile çok şirin bir kedi türüdür. Bakımı kolay ve pratiktir. Çok oyuncu ve sosyal bir kedi cinsidir. Sanki yanınızda sürekli oyun arkadaşınız var gibi hissettirecek bir kedi. Hele ki evde çocuk varsa onunla çok güzel oyunlar oynayacak, evin neşe kaynağına gelecektir.

BİR YORUM YAZ