İran Kedisi

  • 23 Şubat 2017
  • 350 kez görüntülendi.
İran Kedisi

İran Kedisi

 

İran kedisi, kökeni eskilere  dayanan bir kedi ırkıdır. Uzun tüylü kediler Asya’dan 1500’lü yıllarda İtalya’ya getirilmiştir. 17. Yüzyılda da PietroDella Vella üreme programına almak için bu ırktan kedileri İtalya’ya getirmiştir. Yapısı kumda yaşamaya uygun ve dayanıklı bir kedidir. Ayrıca Türk Angora ırkının bulunduğu Türkiye’den getirilen bir kedinin akrabalarıyla İtalya’dan gelenler çiftleştirilmiştir. Bu da günümüz İran kedisinin kökenini doğurmaktadır. Buradan da anlaşılacağı gibi insan müdahalesi ile oluşmuş bir kedi ırkıdır. 19. Yüzyılın sonlarına doğru Amerika’ya getirilmiş ve orada da popüler olmayı başarmış olan sevimli bir kedi ırkıdır..

 

Özellikleri

 

İran kedisi tüylerinin altında orta irilikte bir vücudu bulundurur.. Görüntüsü çok dikkat çekicidir. Vücudu, bacakları ve boynu genelde kısadır ancak yapısal olarak biraz kalındır. Kuyruğu kısa ve kafası yuvarlaktır, gözleri de aynı şekilde olur ve büyüktür. Tüyleri kalın, uzun ve yoğundur. Parlak tüyleri ile dikkat çeker.

 

Bakımı

 

İran kedisi, düzenli bakım isteyen bir ırk olarak her gün fırçalanması gerekmektedir. Yumuşak bir fırçayla ve hafif hareketlerle fırçalanmalıdır.Eğer bu ırk kedileri yıkamayacaksanız kuru şampuan kullanmanız gereklidir. Soğukkanlı bir kedi ırkı olan Persian (İran) kedisi, güneş gelen bir pencere kenarında uyumayı ve güneşlenmeyi çok sever. başlayabilir. Genelde herkese karşı çok yakındır ve uysaldır. Dizinizde ve yatağınızda uyumaktan zevk alır. Bazen çekingen olan ve yalnız kalmaktan hoşlanan bu kediler çok kalabalık ortamlardan ayrılarak başka bir odada yalnız kalmayı tercih ederler. Çoçukları çok severler, başka kedilerle de yakından anlaşırlar. Her evcil hayvanda olduğu gibi İran kedileri de henüz yavruyken yavaş yavaş eğitilmelidir. Yavruyken çok yaramaz olan bu kediler zamanla sizin yönlendirmenize ve eğitmenize bağlı daha yavaş ve akıllı bir karaktere bürünecektir. Sahibiyle oyunlar oynamayı ve birlikte zaman geçirmeyi sevinen iran kedilerinin zekası çok iyi çalışmaktadır. Tam bir aile kedisi olurken sıcak bir ortamda saatlerce aynı yerde uyuyabilirler. Obezite gibi sorunların yaşanmaması için aktivite ve oyunlar mutlaka önerilmektedir. Sağlıklı beslenme ve bakımla ortalama 8- 12 yıl arası yaşayabilirler.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Habeş Kedisi başlıklı makalemizde Habeş Kedisi, kedi cinsi ve kedi cinsleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Demet dedi ki:

    İran kedisi belki de en çok bilinen kedi türüdür. Herkesin hayalinde bir İran kedisi almak vardır. Bir arkadaşım İran kedisi aldıktan sonra “ben neden yıllardır İran kedisi almamışım. Onunla birlikte hayatım daha mutlu bir hale geldi” demişti. Gerçekten de onun hayatının vazgeçilmezi olmuştu. Uzun tüyleri ve heybetli görünüşüne rağmen normal kiloda bir vücud yapısı vardır.

BİR YORUM YAZ