Havana Kedisi

  • 20 Ocak 2017
  • 283 kez görüntülendi.
Havana Kedisi

Havana Kedisi

Havana Kedisi 1954’lü yıllarda kahverengi ve çikolata renkli olan kısa tüylü kediler olarak bilinen Havana kedisi, İngiltere’ye 19.yüzyılda getirilen Siyam kedisinin farklı bir cinsidir. Mühür noktalı olan Siyam ve Russian Blue ırkı kedilerin karışımı olarak dünyaya gelmişlerdir. Ancak farklı görüşlerle birlikte bu ırkın kökeninin güney doğu Asya’da yaşayan krallara ait Siyam’lardan geldiği ve İngiltere’ye getirildiğidir. Sonuçta Siyamların yakın akrabası olarak kabul edilirler.

havana kedisi

havana kedisi

Özellikleri

 

Bu kedi ırkının vücut yapısı oldukça zariftir. Orta boyutlardaki bu ırkın erkekleri, dişilerden daha iri yapılıdır. Kaslı ve dinamik bir vücut yapısına sahiptirler. Genellikle 6-8 kg arasında olurlar. Kafa yapıları geniş ve tam yuvarlaktır. Genelikle düzgün bir ağız şekli ve güçlü bir çene yapısı bulunur. Gözleri iri yapılı, oval şekilde, parlak ve anlamlı tarzda görülür. Sarı ya da yeşil tonlarındaki renklerde olabilir. Karakteristik şekilde gözlerin yerleşimi diğer kedilere göre biraz aşağıda ve buruna daha çok yakındır. Kulakları ise gayet geniş yapılı ve öne doğru meğillidir. Boyun ise orta uzunlukta ve gövde ile doğru orantılıdır. Bacaklar ince olmasına karşın çok güçlüdür. Kuyrukları ise orta uzunlukta, vücudu ile doğru orantılıdır. Vücudunun tamamında da tüyleri düz, pürüzsüz ve çok parlaktır. Havana kedisi tüm güzelliğini parlak tüylerinden almaktadır. Kestane veya siyaha çalan koyu kahverengi tüyleri ünlü Havana purosunun rengine de benzemektedir.

havana kedisi

havana kedisi

Bakımı

 

Parlak ve pürüzsüz kısa tüyleri nedeniyle tüylerinin bakım ihtiyacı çok azdır. Haftada bir kez fırçalamak veya özel taraklarla taramak yeterli olacaktır. Havana kedileri, boynunun altına ve yakınlarına doğru yapılan masajlardan çok hoşlanırlar. Her gün düzenli olarak eldiven şeklinde bir lastik fırçayla üzerindeki ölü tüylerin alınması ve  tüylerin parlaklığının muhafaza edilmesi için düzenli olarak yağ asitleri, vitamin ve mineral kompleksi takviyesinin yapılması oldukça önemlidir. Haftalık bakımda ise telli bir fırça yerine dişli bir tarak tercih edilmesi tavsiye edilmektedir. Meraklı ve atak ancak oldukça akılcı tavırlarıyla öne çıkan bu kedi ırkı,  zeki ve sevecen bir türdür. İnsanlara ve diğer kedilere karşı oldukça yakın olan bu ırk, oyuncu bir karaktere de sahiptir. Fiziksel ve karakteristik özellikler olarak Siyamlara çok benzer. Sahibinden devamlı çok fazla ilgi bekler ve sahibine de çok düşkündür. Sessizlik ve rahatlık düşkünü olan

Havana kedisi ev ortamında yaşamaktan çok mutludur. Çok düşük tonda bir ses tonu vardır. Agresif değildir ancak yabancılara karşı bazen soğuk davranabilir. Yemek yemeye de çok düşkündür. Kontrol edilmezse maalesef aşırı derecede yemek yiyebilirler ve sindirim sistemi hastalıklarına çok yatkındırlar. Enerji seviyeleri oldukça yüksek olmakla birlikte çocuklarla yılmadan ve sinirlenmeden saatlerce oynayabilir. Aile ortamına kolay adapte olurlar. Sağlıklı bir bakımla birlikte ortalama 15 yıl yasayabilen bir kedi ırkı olan Havana kedileri; çok fazla tüy dökmemesi, oyuncu ve zeki olması, aile ve ev hayatına uyumlu olması gibi nedenlerle çok fazla tercih edilirler.

Bir önceki yazımız olan Cymric Kedisi başlıklı makalemizde Cymric Kedisi, kedi cinsi ve kedi cinsleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ayşenur dedi ki:

    Havana Kedisi kısa ve parlak tüyleri ile vahşi bir görünüm sergiler. Vahşi görüntüsünü biraz da koyu renkli olmasına borçludur. Vahşi görüntüsüne rağmen ev ortamında yaşamaya çok uygun bir kedi cinsidir.

BİR YORUM YAZ