Habeş Kedisi

  • 22 Şubat 2017
  • 336 kez görüntülendi.
Habeş Kedisi

Habeş Kedisi

 

Habeş kedisi, Viktorya döneminde oldukça popüler bir ırktı. Ancak ne yazık ki bu cinsin kökenine dair maalesef net bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak Mısır Firavun’unun kedisi olduğuna dair çeşitli rivayetler bulunmaktadır. Günümüzde genetik araştırmalar kedinin Hint Okyanusunda Endonezya adaları ya da Hindistan’ın Kalküta eyaletinden ticaret gemileri ile getirildiğini göstermektedir.

habes kedisi

habes kedisi

Özellikleri

 

 Habeş kedisi, yabani pumalara benzeyen görüntüsü nedeniyle vahşi bir kedi görüntüsü oluştururlar ve tüyleri açıklı veya koyu tonlarda olabilir. 3 ile 5 kg arasında değişen ağırlıklarıyla genelde orta boyutlu kedilerdir. Yumuşak hatlara sahip kafasına sizi net duyabilecek kadar geniş kulakları eşlik eder. Göz ve kaşlarına koyu çizgiler eşlik eder. Vücudunun çok kaslı ve atletik bir görünümü vardır. Çok tıknaz olmadıkları gibi fazla ince de değildirler.Dokunduğunuzda orta boyda veya uzun sayılacak güzel desenli yumuşak ve ipeksi tüyleri ile oldukça beğeni toplarlar. Renkleri bu kedi ırkına sıcak ve canlı bir görünüm vermektedir.

habes kedisi

habes kedisi

Bakımı

 

Habeş kedisi, dökülen tüyler ve ölü deriler için haftada bir kez mutlaka taranma ihtiyacı duymaktadır. Kısa ve parlak bir tüy yapısı onların tüy bakımlarının oldukça kolay olmasını sağlamaktadır.Her iki haftada bir tırnaklarını kesmeli ve kulaklarınızı kontrol etmelisiniz. Ayrıca haftada bir kez dişlerin fırçalanması da ihmal edilmemelidir. Yüksek tırmanışları, zıplamaları ve oyunları ile tamamen atak bir yapıya sahip olan habeş ırkı, yüksek zekasının getirisi olarak çok dikkatli ve meraklı bir ırk olmasıyla öne çıkmaktadır. Sadece uyurken hareketsiz olan bu kedi cinsini zıplarken, camdan kuşları izlerken veya  sizin hareketlerinizi  gözetlerken onu bulmanız olasıdır. Oyuncu bir kedi olduğu için mutlaka  çeşitli aktiviteler yaratmalı ve ona oynaması için oyuncaklar satın almanız gereklidir. Eğitim konusunda en zeki ırklardan biri olduğunu unutmayın. Aşırı derecede insanlarla uyumlu olan bu kedi ırkı ilgi ve sevgi gördüğü zaman karşılığını fazlasıyla verebileceğine emin olabilirsiniz. Çocuklar ve diğer kediler ile anlaşabilen bir ırk olarak aileler için oldukça iyi bir seçimdir. Atak, sosyal ve zeki bir kedi ırkı olarak öne çıkan bu kediler ortalama 12-15 yıl arası bir yaşama süresine sahiptir.

 

Bir önceki yazımız olan Felis Kedisi başlıklı makalemizde Felis Kedisi, kedi cinsi ve kedi cinsleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Fatoş dedi ki:

    Habeş kedisi yumuşacık görüntüsü ile, sıkı yapısı, kısa ve parlak tüyleri ile oldukça göz alıcı bir cinstir. Tam yanınızda gezdirebileceğiniz gösterişli bir kedi. Bakımı da oldukça rahattır. Haftada bir tüylerini taramanız yeterli olacaktır. Çok oyuncu olduğu için Habeş kedisi hayatınıza girdikten sonra sizin de hayatınız renklenecektir.

BİR YORUM YAZ