Felis Kedisi

  • 21 Şubat 2017
  • 238 kez görüntülendi.
Felis Kedisi

Felis Kedisi

 

Felis kedisi, Felis Catus bilimsel ismiyle bilinen kedi cinsi, evcilleştirilmiş ve memeli kedigiller arasındadır. Kedigiller familyasından çok sayıda küçük kedi türünü kapsayan bir tanıma da sahiptir.  Bu kedi ırkı Antik Mısır’da tapılan hayvanlardan biri olduğundan bu yana genellikle o zamanlarda evcilleştirildiklerine inanılır ancak Neolitik dönem kadar eskiye dayanan evcilleştirme örneklerini de vardır. 2007’de yapılan genetik bir çalışma, evcil kedilerin milattan önce 8000’de, Orta Doğu’da Afrika yaban kedisi ırkından türediğini ortaya çıkarmıştır.

felis kedisi

felis kedisi

Özellikleri

 

 Felis kedisi,  kahve rengi, gri,turuncu ve beyaz renklerinde olmak üzere farklı renk ve desenlerde de görülebilir. Genellikle beyaz ara renkleri bulunur.Yavru bir kedi yetişkin boyutlarına ulaşması için 10-15 ay gereklidir. Erkek ve dişileri arasında kilo farkı pek olmazken beslenme şartlarına göre ortalama 4-8 kilo aralığında olmaktadırlar.kedi cinsleri, kedi videoları, kedi isimleri, kedi cinsi, kedi sesi, kedi türleri, kedi hastalıkları, kedi hastalıkları tedavisi

felis kedisi

felis kedisi

Bakımı

 

Felis kedisi, yoğun tüyleri nedeniyle haftada birkaç kez fırçalanması gereklidir. Tüylerin dökülmesini ve topaklanmasını engellemek için önemlidir. Tüyleri çok fazla döküldüğü de söylenebilir. Banyo ise nadiren gereklidir. Bu kedi ırkı genelde hareketli bir yapıya sahiptir. Pençeleri ve tırnakları çok  keskin olduğu için koltuk, halı vb. ev eşyalarında çizikler ve yırtıklar oluşturarak zarar verebilirler. Genellikle çok sakin bir yapıya sahip olsa da çok fazla acıktığı dönemlerde biraz daha sinirli bir tavır sergileyebilir. Fareler başta olmak üzere pek çok hayvana karşı en iyi avcı olarak kabul edilirler. Mırıltı, miyavlama ve tıslama gibi farklı seslerle iletişim kurarlar. Çevik, atak, dinamik, refleksleri gelişmiş ve keskin pençelere sahip olsa da zeki ve sevecen bir yapıya sahiptir. Sahibine karşı aşırı anlayışlı, sadık ve koruyucu bir tutumu vardır. Çok dayanıklı bir yapıda olmasıyla avcı yeteneği sayesinde dış ortamda da barınabilirken bunu uzun zaman boyunca yapamaz çünkü klasik bir ev kedisidir. İyi bir eğitim almayı hemen öğrenen yapısıyla sizi memnun edecek olan bu kedi ırkı, siz evde olmasanız dahi oyuncakları ile oyalanabilir ve yaramazlık yapmadan sizi bekleyebilir. Genelde ilgi görmekten hoşlanır ve kucakta yatmayı çok sever. 12-17 yıl arası bir yaşam süreleri vardır.

 

Bir önceki yazımız olan Exotic Shorthair Kedisi başlıklı makalemizde Exotic Shorthair Kedisi, kedi cinsi ve kedi cinsleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Asuman dedi ki:

    Felix Kedisi uzun ve yoğun tüyleri ile çok asil bir kedidir. Özel bakım ister ama yaptığınız bakımı gösterir. Normal şartlarda sakin bir yapısı vardır. Ama kızdığı zamanlarda hakkından gelmeniz biraz zordur. Herşeye rağmen evde bakılmaya değer bir kedidir.

BİR YORUM YAZ