Exotic Shorthair Kedisi

  • 20 Şubat 2017
  • 257 kez görüntülendi.
Exotic Shorthair Kedisi

Exotic Shorthair Kedisi

 

Exotic shorthair kedisi, persian ırkıdır. 1960’larda bu ırkın üretim programı Amerika’da başlamıştır. Persian ırkı Amerikan Shorthair, Burmese ile çiftleştirilmiştir. İşte bu programın meyvesi de Exotic ırkıdır. Exotic ırkının uzun tüylü versiyonu varken kısa tüylü çeşidi de vardır.

exotic shorthair kedisi

exotic shorthair kedisi

Özellikleri

 

 Exotic shorthair kedisi, anlayışlı olduğu kadar sert bir karaktere ve dayanıklılığa sahiptir. Güçlü bir kafa yapısı vardır ve elmacık kemikleri oldukça öne çıkıktır ve çeneleri gelişmiş bir mizaca sahiptir. Ağızları çok küçüktür,iri yuvarlak gözleri vardır. Kadifemsi tüy dokusuna sahiptir. Genellikle beyaz ve açık kahve tonlarında yumuşak ve gür  tüylere sahiptir.

exotic shorthair kedisi

exotic shorthair kedisi

Bakımı

 

Exotic shorthair kedisi, hem kısa hem uzun tüylerde olabilir ve günlük bakım isteyen bir kedi ırkıdır. Tüylerin bakımının düzgün olması için mutlaka taranmalı ve düzenli fırçalanmalıdır. Taramalar günlük uygulanmadığı zaman tüyleri taramak çok zorlaşır. İlgi çekici ve eğlenceli bir kedi olmasının yanı sıra; her türlü plan değişikliğine kolay uyum sağlayabilecek, herkese karşı sevecen olabilecekleri özellikte bir kedidir. Genellikle orta irilikte olan bu kediler güçlü kemiklere sahiptir. Çok hareketli bir kedi ırkıdır. Birden bire hareketlerinde ani değişimler olabilir. Örneğin; güneşin altında yatarken birden odanın içinde koşmaya başlayabilir. Keyfi yerinde olduğunda sahibinin yanından asla ayrılmaz, kucağınızda yatmaktan büyük keyif alırlar. Çok fazla ilgi istemediği için sizin işleriniz varken veya siz uzun saatler işteyken yani evde yokken ev içerisinde herhangi bir sorun veya sürpriz yaratmayacaktır.

Çok oyuncu bir kedi olarak bilinen bu kedi ırkı çocuklarla çok iyi anlaşır. Onlarla top kovalamaca, nesne bulmaca ve yakalamaca gibi türlü oyunları oynamanız mutlu etmeye yetecektir. Oldukça sıcakkanlı bir ırk olduğu için siz ona yaklaştığınızda, tutmaya çalıştığınızda, banyo yaptırırken veya severken asla huysuzluk yapmayacak ve böylece size bir sorun çıkartmayacaktır. Uysal, sevecen ve aktif bir kedi arayanlar için tamamen uyumlu ve sosyal bir karaktere sahiptir. İran kedisinin basık burunlusu olarak anılan bu ırk için çeşitli güzellik yarışmaları düzenlendiği bilinirken çok pahalı fiyatlara alıcı bulduğu da söylentiler arasındadır.

exotic shorthair kedisi

exotic shorthair kedisi

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Devon Rex Kedisi başlıklı makalemizde Devon Rex Kedisi, kedi cinsi ve kedi cinsleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Sevinç dedi ki:

    Exotic Shorthair Kedisi çok sakin ve kibar görünse de aslına sert bir yapısı vardır. Biraz sert mizaçlı kişilere uyum sağlayan bir cinsdir. Ani değişken ruh halleri görülebilir. Eğer ilgilenecek çok vaktiniz varsa tam aradığınız kedi cinsi.

BİR YORUM YAZ